Bakkaldan Süpermarket Açılışına Siyah Çelenk

Olaylar
Alanya’da bakkal esnafının temsilcileri, yetkililerin konuya dikkatini çekmek amacıyla bir süpermarket açılışı sırasında market önüne siyah çelenk bıraktı. Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başk...
EMOJİLE

Alanya’da bakkal esnafının temsilcileri, yetkililerin konuya dikkatini çekmek amacıyla bir süpermarket açılışı sırasında market önüne siyah çelenk bıraktı.

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Veliddin Yenialp ve bazı yönetim kurulu üyeleri tarafından, Kadıpaşa Mahallesi Kızlarpınarı Caddesi’nde açılan süpermarketin önüne siyah çelenk konuldu. Süpermarket sahibi Gültekin Gencer ve görevlilerin bu duruma müdahale etmedikleri gözlenirken, kısa bir süre sonra süpermarket görevlisi çelengi bulunduğu yerden uzaklaştırdı.

Törene katılanların ilgiyle izlediği bu olayın ardından süpermarket, sahibi tarafından açıldı. Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Veliddin Yenialp, siyah çelenk bırakmalarıyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Alanya’da 55 süpermarket bulunduğunu ve bunun da küçük esnafı zor duruma düşürdüğünü belirterek, bu olayı küçük esnafın hakkını korumak ve yetkililerin konuya ilgisini çekmek amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Açılmış süpermarket ve alışveriş merkezleriyle ilgili yapabilecekleri bir şey olmadığını da ifade eden Yenialp, en azından yenilerinin kurulmasını engellemek için tüm güçleriyle çalışacaklarını kaydetti.

Süpermarket açılmasının belli kriterleri olduğunu hatırlatan Yenialp, Alanya’da bu kriterlere bakılmaksızın ruhsat verildiğini, bu nedenle de en çok süpermarket açılan yerlerden biri durumuna geldiğini bildirdi.

Belediye Başkanı ve meclis üyeleri ile bu konuyu defalarca konuştuklarını, ancak bir çözüm bulamadıklarını anlatan Yenialp, Alanya Belediye Meclisi’nin de, süpermarket açılabilmesi için 30 araçlık otopark bulunması koşulunu getirdiğini, ancak bunun da uygulanmadığını dile getirerek, ilçede küçük esnafın korunmadığını öne sürdü.

Aynı uygulamayı daha önce de yaptıklarını vurgulayan Yenialp, "Küçük esnafın hakkını korumak ve ilgililerin dikkatini çekmek için benzer eylemleri sürdüreceğiz" dedi.

Kapısına siyah çelenk bırakılan süpermarketin sahibi Gültekin Gencer de, gazetecilere, yapılan eylemin "ucuz bir şov" olduğunu söyledi. Gencer, "Tepkiyi yanlış yere koyuyorlar. Biz Antalya’nın öz sermayesiyle kurulmuş bir şirketiz. O nedenle bize değil, yabancı sermayeli şirketlere karşı bu tavrı koymaları gerekir" dedi.

internethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme