Bahçeli’nin Wikileaks Kuralları

Olaylar
MHP lideri Devlet Bahçeli, dünyayı sarsan Wikileaks belgeleriyle ilgili partisinin tavrını açıkladı. ABD ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin, zaman zaman MHP’yi de ziyaret ettiklerini belirte...
EMOJİLE

MHP lideri Devlet Bahçeli, dünyayı sarsan Wikileaks belgeleriyle ilgili partisinin tavrını açıkladı. ABD ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin, zaman zaman MHP’yi de ziyaret ettiklerini belirten Bahçeli, ‘Bir büyükelçinin ülkemin yönetimi üzerinde telkin edici konuşma yapmasına müsaade etmem. Büyükelçilerle iç politika asla konuşmam’ dedi. Bahçeli, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette şu mesajları verdi:
 

ANCAK BİZ ÇÖZERİZ n ÇÖZECEKSEK BİZ ÇÖZERİZ: Bir büyükelçinin bir ülkenin yönetimi üzerinde veya sosyal olayları üzerinde yönlendirici, telkin edici konuşmasına müsaade ettirmem. O bizim sorunumuzdur. Çözeceksek biz çözeriz. Kendilerinin ‘şöyle yaparsanız, böyle yaparsanız’ gibi yaklaşımlarına da asla müsaade etmem. Ben de iç
politikayı konuşmam.

İÇ TUTARLILIĞIMIZ VAR: Biz AKP’yi tanıyoruz, başkasından öğrenecek değiliz. Burada duruşumuzla ilgili bir iç tutarlılık var. Dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum. O da şudur: AKP ile Amerika ilişkileri ve ABD’nin Türkiye üzerindeki düşündüklerini değerlendirirken, bazı sorgulamalarda bulunuyoruz. Şimdi ABD’yi bu manada sorgulayan bir muhalefet liderinin aynı ülkenin diplomatik unsurlarının raporlarını referans göstererek kendi iktidarı üzerindeki tartışmaya dahil olması tutarsızlıktır.

ÜÇ KİŞİYLE KARŞILARIZ
– Bizde de Amerikan büyükelçileriyle görüşme zaman zaman oluyor. Amerikan büyükelçiliğinde siyasi müsteşarlar var. Onlar milletvekilleri ve parti yöneticilerimizle görüşme arzusu taşıyorlar. Buna müsade ediyoruz görüşüyorlar. En azından karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyorlar. Fakat hangi görüşme olursa olsun biz gelen heyeti üç kişiyle karşılarız. Bir tanesi Genel Sekreterimiz Cihan Paçacı. Diğeri ise diplomat olması nedeniyle Deniz Bölükbaşı. Sonra konuşmalar tutanak altına alınır. Sonra arkadaşlarımız bu tutanakları inceler gözden geçirir rapor haline dönüştürür ve bizim dosyalarımızda bu raporlar vardır.

Volkan YANARDAĞ / Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme