Azınlık Okulları Yeni Mevzuat İstiyor

Olaylar
Tarih Vakfı’nın düzenlediği ‘Azınlık Okullarının Temel Sorunları ve Yeni Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ başlıklı toplantıda, azınlık okullarının yeni eğitim sistemindeki yeri ta...
EMOJİLE

Tarih Vakfı’nın düzenlediği ‘Azınlık Okullarının Temel Sorunları ve Yeni Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ başlıklı toplantıda, azınlık okullarının yeni eğitim sistemindeki yeri tartışıldı.

Okullar adına konuşan Ermeni İlköğretim Okulu yöneticisi Garo Paylan, yeni eğitim sisteminin 4. sınıftan itibaren öğrencilere başka bir okulu seçme hakkı verdiğini hatırlattı. Paylan, "İlköğretim seviyesindeki öğrencilerin dörtte üçü bizde okuduktan sonra lise döneminde kolejleri tercih ederdi. Şimdi ise, 4. sınıftan sonra koleji tercih söz konusu olacak. Öğrenci sayımızda azalma riski ortaya çıkacak." dedi. Yeni sistemde kendilerine yönelik ayrı bir kanun ve mevzuat çıkartılmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Seçmeli Kur’an dersinin azınlık okullarındaki yapıya bir etkisinin olmayacağını, halen verilen Hristiyanlık içerikli derslerin, seçmeli statüye geçeceğini anlattı. Azınlık okullarının bu aşamada en büyük probleminin ise teknik altyapı olacağını, öğretmen ihtiyacını karşılayacak maddi imkânlardan yoksun olduklarını söyledi. Eğitim kanununun çocukların branşlara ayrılmasını öngördüğünü belirten Paylan, zaten çok az öğrenci sayısına sahip sınıfları branşlara ayırmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme