Avrupa’yı 24 Saat Tuzladık

Olaylar
Ekonomisi daha çok tuz üretimi ve nakliye sektörüne dayalı olan Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinden, geçen kış Avrupa’ya 50 bin ton olan tuz ihracatı, bu kış mevsimin ilk yarısında 300 b...
EMOJİLE

Ekonomisi daha çok tuz üretimi ve nakliye sektörüne dayalı olan Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinden, geçen kış Avrupa’ya 50 bin ton olan tuz ihracatı, bu kış mevsimin ilk yarısında 300 bin tona ulaştı.

Şereflikoçhisar Ticaret Odası (ŞTO) Yönetim Kurlu Başkanı Yasin Tekin, yaptığı açıklamada, başta Hollanda, Almanya, Belçika, Ukrayna, Danimarka, İngiltere ve Fransa gibi ülkelere ham göl tuzu ihracatı yaptıklarını bildirdi.

300 BİN TON
Şereflikoçhisar’dan bugün itibari ile Avrupa ülkelerine 15 milyon Euro tutarında 300 bin ton tuz gönderildiğine dikkat çeken Tekin, geçen yıl 50 bin ton olan ihracatta şimdiden 6 kat artış kaydedildiğini bildirdi.

Kayacık Mutlucan Tuz İşletmesi Müdürü Tuncay İldan ise Avrupa ülkelerinin sert hava koşullarından dolayı tuz taleplerinin bir hayli yüksek olduğunu ifade ederek, tuzla olarak geçen sene Hollanda’ya ihraç edilen ham göl tuzunu, bu yıl Avrupa’nın büyük bir kısmına ihraç ettiklerini belirtti.

Yaz aylarında stoklanan ham göl tuzunun, kış aylarında satışının yapıldığını hatırlatana İldan, Şereflikoçhisar’dan Mersin Limanına ve buradan da Avrupa’ya 100 bin ton ham göl tuzunun ihraç ettiklerini kaydetti.

ÇUVALLI, POŞETLİ
İldan, ilçede faaliyetlerine devam eden tuz fabrikalarının Avrupa’nın talepleri üzerine çuvallı ve poşetli tuz üretim çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.

Koyuncu Tuz İşletmesi Tuzla Müdür Yardımcısı Ömer Çetin ise geçen kış 53 bin ton tuz ihraç ederken, bu kış 200 bin tona ulaştıklarını bildirdi.
Tuz ihracatıyla Şereflikoçhisar ekonomisine katkı sağlandığını belirten Çetin, ”Marketinden, petrolüne ve nakliyecisine kadar her sektöre sıcak para akışı sağlandı” dedi.
Şereflikoçhisar Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Selami Altuntepe de günde yaklaşık 250 aracın ilçeden tuz taşıdığını belirterek, tuz nakliyesinin yüzde 20’lik kısmının Şereflikoçhisar’dan karşılandığını bildirdi.

Tuz satışlarının Şubat ayı sonuna kadar Avrupa’nın talepleri doğrultusunda devam edeceğini ifade eden Altuntepe, ”İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayan nakliye sektörü tuz satışları sayesinde rahat bir nefes alabildi” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme