Askeri Savcılık Domuz Eti Skandalına El Koydu

Edirne-Keşan’daki 2’nci Kolordu Komutanlığı ile buraya bağlı 4’üncü Mekanize Piyade Tugayı’nda incelemelerde bulunan savcılığın, konuya ilişkin bütün belgelere el koyduğu öğrenildi. Kışlada askerlere domuz ve at eti yedirilmesinde sorumluluğu bulunan askerî yetkililerin de ifadesinin alındığı belirtildi.
 
Tugay Komutanlığı’na bağlı B Tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlığı’nın kurucusu Veteriner Hekim emekli Yarbay Can Demir’in 29 Aralık 2011’de Zaman’a verdiği röportajda, "Mehmetçik’e bir gün dahi domuz ve at eti yedirilmişse, konu yargıya intikal etmeli ve askerî savcılar soruşturma başlatmalı." demişti. Bu haberin ardından askerî savcılığın tugayda ve müfreze komutanlığında konuya ilişkin tüm belgelere el koyduğu öğrenildi. Skandalla ilgili sorumluluğu bulunan askerî yetkililerin ifadesine başvurulduğu belirtildi. Ayrıca müfreze komutanlığının 14 Haziran 2011’de yayımladığı raporda, ‘Keşanlı Ali’ markalı tost ve hamburger ürünlerinin içerisinde kullanılan et ürünlerinin hangi firma tarafından üretildiğinin tespit edildiği vurgulandı. Ağuşlar Gıda’ya et ürünleri tedarik eden firmanın Edirne’de hâlâ üretime devam ettiği ve firma isminin savcılıkta olduğu aktarıldı.
 
4’üncü Mekanize Piyade Tugayı’na bağlı 1’inci Hudut Tabur Komutanlığı’nın kantininde yapılan aylık kontrollerde karışık tost, Ayvalık tostu, hamburger, Adana sandviç ve İnegöl köfte ürünlerinde yapılan analizlerde domuz ve at eti tespit edilmişti. Numuneler üzerinde analiz yapan B Tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlığı, konuyu 14 Haziran’da hazırladığı raporla tugay ve kolordu komutanlığına iletti. Fakat bu rapora rağmen aynı ürünlerin kışlada tüketilmeye devam edildiği öne sürülmüştü. Geçtiğimiz hafta askerî savcıların söz konusu skandala el koyduğu, tüm belge ve dokümanları incelemeye aldığı öğrenildi. Ayrıca askerî savcılar kışlada domuz ve at eti ürünlerinin tüketilmesiyle ilgili sorumluluğu bulunan askerî yetkililerin ve bu ürünler üzerinde analiz çalışması yapan laboratuvar yetkililerinin ifadesini aldığı ileri sürüldü. Savcıların, ürünün tugay ve kolorduda tüketimine devam edilip edilmediğini de araştırdığı ifade edildi.
 
Bakanlık, firmayı açıklasın

14 Haziran’da yayınlanan rapordaki bir ayrıntıya dikkat çeken Veteriner Hekim emekli Yarbay Can Demir, Tarım Bakanlığı’nın konuya gerekli ilgiyi göstermediğini iddia etti. Skandalla ilgili ürünü satın alan ve kullanan firmanın kamuoyuna açıklanması gerektiğini vurgulayan Demir şunları söyledi: "Müfreze komutanlığı, domuz/at eti kullanıldığı tespit edilen ürünlerin orijinallerini istemiş. Firma da ürünü laboratuvara teslim etmiş. Komutanlık, incelemede ürünlerin orijinallerinde de aynı bulgulara ulaştığını rapor ediyor. Firmanın ismi şu an savcıların el koyduğu belgelerde. Raporda firmanın isminin yer almamasının nedeni ise TSK’nın direkt muhatabı olmadığından. Bu nedenle doğrudan muhatabı olan firmanın ismi raporda deşifre edilmiş. Tarım Bakanlığı, yaptığı soruşturmayı kamuoyuna açıklamalı."
 

Zaman