Apple’ı Alt Eden Mert Erdir Konuştu

Olaylar
Sadece bir ay öncesine kadar onu kimse tanımıyordu. Ancak Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 5’i iPhone 4’e yükleyen ve bu anlamda bir ilki başaran Mert Erdir, "Apple’ı alt...
EMOJİLE

Sadece bir ay öncesine kadar onu kimse tanımıyordu. Ancak Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 5’i iPhone 4’e yükleyen ve bu anlamda bir ilki başaran Mert Erdir, "Apple’ı alt eden Türk çocuk" olarak kısa sürede adını tüm dünyaya duyurmayı başardı.

– Apple’ın henüz son kullanıcıya sunmadığı iOS 5’i iPhone’e yükledin. Bu nasıl oldu?
2007’de ilk kez satışa sunulduğundan beri iPhone kullanıcısıyım. Cihazın yazılımıyla uzun süredir etkileşimim var. iOS 5’in tanıtımını izledikten sonra, anında bahsedilen yeni özellikleri denemek istedim. Açıkçası sonbahara kadar beklemeye pek niyetim yoktu. Ertesi gün yazılımı bir link bulup indirdim. Pek bir korkum yoktu, en kötü eski sürümüme geri dönerim diye düşündüm.

– Bu açığı kullanmaktaki amacın neydi? Apple’ın veya Steve Jobs’ın dikkatini çekmek mi?
Evet. İlk başta sistemlerinde bir açık bulduğuma dair bir e-posta attım Apple’ın Developer Support kısmına. Daha sonra otomatik bir cevap aldım, sorumun listeye eklendiğini, bana geri döneceklerini söylüyorlardı. Fakat ben bekleyemedim. Daha kısa yoldan Apple’ın dikkatini çekmek için bir video çekip Gizmodo’ya yolladım.

En Son Haber