Antik Kentte 1600 Yıllık Kumaş Parçaları Bulundu

Olaylar
Denizli’nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Romalılar için vazgeçilmez bir öneme sahip antik Laodikya kentinde bugüne kadar boya üretim atölyesi, dokuma tezgahı parçası, tekstil boya kalıntıları...
EMOJİLE

Denizli’nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Romalılar için vazgeçilmez bir öneme sahip antik Laodikya kentinde bugüne kadar boya üretim atölyesi, dokuma tezgahı parçası, tekstil boya kalıntılarını ortaya çıkardıklarını belirtti.

Laodikya Antik kentinde, MS 4-5’inci yüzyıla ait olduğu belirlenen yaklaşık 1600 yıllık kumaş parçalarına ulaşıldı.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Denizli’nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Romalılar için vazgeçilmez bir öneme sahip antik Laodikya kentinde bugüne kadar boya üretim atölyesi, dokuma tezgahı parçası, tekstil boya kalıntılarını ortaya çıkardıklarını belirtti.

Dünyada tekstiliyle ünlü Denizli’de, Büyük Konstantin dönemine ait onarımda kullanılan kumaş parçalarının, teknik tekstilin o tarihlerde kullanılmaya başlandığının işareti olduğunu belirten Şimşek, "Gün yüzüne çıkarılan kumaş, keten. Bulduğumuz kumaş, kaliteli ve çok ince işçiliği bulunuyor. Dokumasındaki incelik ve işçilik, insanı cezbediyor. Kullanım alanı ise insanı daha da şaşırtıyor. Keten kumaş, İncil’de adı geçen ve kısa süre önce bulunan 7 kiliseden biri olan Laodikya Kilisesi’ndeki su taşıma borularının tamirinde, su borularının sızdırmaması için kullanılmış" dedi.

Kumaşın genellikle kolay çürüyebilen bir ürün olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Dokunan ipler, kullanılan malzemeler daha iyi incelendiğinde tekstil konusunda daha farklı bilgilere ulaşılabilir. Bulduğumuz keten kumaşların tıpa şeklindeki taşlara sarıldığı için havasız kalmalarından dolayı bugü ne kadar korunageldiğini gözlemledik. Bu kumaş Laodikya’nın tekstil sektörüyle iç içe olduğunun somut kanıtıdır. Laodikyalılar 5. yüzyılda bile kumaş üretmişler. Bu bizi heyecanlandıran bir gelişme" diye konuştu.

AA