Almanya’da oy kullanan sayısı 300 bini geçti

Olaylar
Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, yaptığı açıklamada, seçimlere ilginin yurtdışındaki Türk vatandaşlarının ilk kez  koyullandığı Cumhurbaşkanlığı seçimine...
EMOJİLE

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, yaptığı açıklamada, seçimlere ilginin yurtdışındaki Türk vatandaşlarının ilk kez  koyullandığı Cumhurbaşkanlığı seçimine göre daha fazla olduğunu söyledi.

Şen, şimdiye kadar Berlin’deki seçmenlerin yaklaşık yüzde 20’sinin başkonsolosluğa gelerekoy kullandığını belirtti. Diğer konsolosluklardan alınan bilgilere göre yüzde 25’i aşan oranda vatandaşların sandığa gittiğini kaydeden Şen, “Almanya çapında bu sayı 300 bin’i geçmiş durumda. Bütün dünya çapında da sanıyorum sayı olarak 500 bin civarına ulaşdık” ifadelerini kullandı.

Son hafta yoğunluk bekliyoruz

“Son hafta vatandaşların oy kullanma oranlarında artış bekliyor musunuz?” sorusu üzerine Şen, şöyle konuştu:

“Şimdi bizim insanlarımızda tabi ki ‘daha vakit var diyerek’ seçimlere gelmeyenler oldu. Ama katılımlarda dün ve bugün çok ciddi sayıda bir artış var.  Bundan sonrada hafta içerisinde yine bir yoğunluk olacağını bekliyoruz. 30-31 Mayıs hafta sonu tatilinde ise daha da yoğun olmasını bekliyoruz.”

oy kullanma süresinin 31 Mayıs Pazar günü biteceğini hatırlatan Şen, “Hafta sonuna, son güne bırakmayın. Çalışmayan vatandaşlarımız için özellikle söylüyorum; hafta içinde mümkün olduğunca gelin. Daha sakin bir zamanda, belki sırada daha az bekleyerek oylarınızı kullanın. ‘Sırada beklemek’ derken çok uzun süre de sırada beklenmiyor. Ama en yoğun olduğumuz zamanda bir 15-20 dakika vatandaşlarımızın beklediği oluyor. Ama bundan da gördüğümüz kadarıyla hiç kimse şikayetçi değil” diye konuştu.

Vatandaşların Sandık müşahitleri ile diyaloğu çok iyi

Şen, siyasi partilerin katılımıyla seçimlerin yurtdışında ilk kez yapılmasına ve vatandaşların da seçim çalışmaları konusunda tecrübelerinin olmamasına rağmen, siyasi partilerin sandık müşahitleri ile diyaloglarının çok iyi gittiğini belirtti.

Siyasi parti temsilcileri ile uyumlu bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Şen, şunları söyledi:

“Bizimle diyalog içerisinde olan siyasi parti temsilcileri, sandık kurulu görevlileri, müşahitler hepsi son derece adil, tarafsız, güzel bir çalışma yapıyorlar. Hep birlikte burada barış ve huzur içerisinde, çok güzel, güle oynaya bir seçim çalışması yapmış oluyoruz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme