Almanya’da Irkçı Uygulamaya CV Engeli

Olaylar
Türk ismi taşıyanların iş görüşmesine çağrılma olasılığının Almanlar’a göre yüzde 14 daha düşük olduğu belirtilen Almanya’da, Kuzey Ren Vesftalya (KRV) eyaletinde bugün, cinsiyet, köken, d...
EMOJİLE

Türk ismi taşıyanların iş görüşmesine çağrılma olasılığının Almanlar’a göre yüzde 14 daha düşük olduğu belirtilen Almanya’da, Kuzey Ren Vesftalya (KRV) eyaletinde bugün, cinsiyet, köken, din, isim ve yaş gibi bilgilerin yer almadığı anonim iş başvurusu formu uygulaması "pilot proje" olarak başladı.

 

KRV Eyaleti Uyum Bakanı Guntram Schneider, kamu dairelerinde daha fazla göçmen kökenli elemana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, iş başvurularında olası bir ayrımcılığı önlemek istediklerini söyledi.

 

Yeni uygulamanın iş piyasasında fırsat eşitliği sağlanabilmesi açısından önemli bir adım olduğuna işaret eden Schneider, "Bu uygulama ile bir işe başvuruda bulunan adayların isim ya da kökenlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasının önlenmesi amaçlanmaktadır. Önemli olan, adayların vasıflarıdır. KRV bir göçmen eyaletidir. Bunu eyalet yönetimine de yansıtmamız gerekir. Örnek olabilecek bir uyum politikasını hayata geçirebilmek ve bunu daha da geliştirebilmek için en uygun yöntem ve araçları sınamalıyız. Bu konuda yerel yönetimler ve şirketler ile de konuşacağız" dedi.

 

İş Geleceği Enstitüsü (IZA) ve Ayrımcılığa Karşı Mücadele Dairesi (ADS) tarafından 2010 yılında hazırlanan bir raporda, Türklerin, meslek eğitimi başvurularında isimlerinden dolayı, şirketler tarafından görüşmeye çağrılma oranının Almanlara göre yüzde 14 daha az olduğu, küçük işletmelerde bu oranın yüzde 24’e kadar yükseldiği belirtilmişti.

 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme