AKP’li Kadınlar Bu Manşete Ne Dedi

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na bir gün kala Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün Köşk’te vereceği resepsiyonu krize çevirmek isteyen çevrelerin yanı sıra Sözcü Gazetesi ...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na bir gün kala Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün Köşk’te vereceği resepsiyonu krize çevirmek isteyen çevrelerin yanı sıra Sözcü Gazetesi bugün ilginç bir manşetle çıktı. “Bakan eşleri türbanı çeşit çeşit takıyor yarın da resepsiyona böyle gidecekler ve türbanlarını sergileyecekler“ diyen gazete, haberde “türban için model arayanlar kabineye baksın, hangisine daha çok yakışıyor” gibi ifadelere de yer verdi.

Peki, AKP’li kadın milletvekilleri ve bakan eşleri bu haber için ne yorum yaptı?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in eşi Şükran Ergin: Hakkımızda birçok şey yazılıp çiziliyor. Ciddiye almıyorum. Zaten bebeğimin olmasından dolayı resepsiyona katılmayacağım.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın eşi Selma Yazıcı: Bu tarz haberler hakkında yorum bile yapmayı gerekli görmüyorum.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Nükhet Hotar Göksel: Kadınların kılık kıyafet ve fiziki özellikleri ile ilgili yorum yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu nedenle bu tarz haberler hakkında yorum bile yapmak istemiyorum.

AKP İstanbul Milletvekili Güldal Akşit: İnsanların kılık kıyafetlerini magazin malzemesi haline getirmek hiç hoş bir durum değil. Yakışıksız bir konu… Kimsenin kıyafeti üzerinden polemik oluşturulmamalıdır. Bu nedenle ciddiye almıyorum. Bu tarz haberler hakkında yorum yapmayı bile gereksiz görüyorum.

AKP Adana Milletvekili Fatoş Gürkan: Son derece üzüntülüyüm, kızıyorum da. İnsanların hem özel hayatı hem de insan hak ve özgürlükleriyle ilgili bir alan. Hiç kimsenin bir başkasına karışma gibi bir lüksü olmamalı. Mini etek giyiyor diye kimsenin kimseyi yargılamadığı bir toplumda başını örtüyor diye böyle şeylerinde konuşulmaması lazım. Bir kadın olarak ben başörtülü olmasam da bu o kişinin hakkıdır. Bu konunun gündeme gelmesi bile Türkiye açısından üzücü. İnsanların şahsiyetleri açısından üzücü… Bence bunların yerine Türkiye daha iyi nereye gelebilir, hak ve özgürlükler alanında standartlarımız daha iyi bir hale nasıl getirebiliriz, bunlarla ilgili çalışmalar yapılması gerekiyor. Bunlarla Türkiye geriye gider. Hâlbuki Türkiye daha ileri nasıl götürülebilir bunların konuşulması gerekir. Maalesef bir cephe var ki, başörtüsüne takmış durumda. Gerçekten ülke için üzücü bir durum.