Akbaba oyunu

Olaylar
Kaddafi sonrası Kuzey Afrika’da önemli mevzileri Fransa’nın başı çektiği Avrupa’ya kaptıran ABD, siyasi üstünlüğü sağlamak için ‘film oyunu’nu sahneye koydu. Peygamberimi...
EMOJİLE

Kaddafi sonrası Kuzey Afrika’da önemli mevzileri Fransa’nın başı çektiği Avrupa’ya kaptıran ABD, siyasi üstünlüğü sağlamak için ‘film oyunu’nu sahneye koydu. Peygamberimize hakaret içeren film eş zamanlı olarak Libya, Mısır ve Yemen’e servis edildi. Akbabalar tetikte…

LİBYA’nın Bingazi şehrinde Peygamberimize hakaret içeren filmi protesto eden göstericilerin ABD Büyükelçisi ve 3 elçilik görevlisini öldürmesi bir anda gözleri Kuzey Afrika’ya çevirdi. Mısır ve Yemen’de de halk galeyana gelmiş durumda. Kaddafi sonrası Libya’dan istediğini alamayan ABD, güvenliği bahane ederek bu ülkede kontrolü ele geçirmek istiyor.

ABD savaş gemileri Libya’da

Bingazi saldırısından sonra Amerikan USS Laboon gemisi Libya açıklarında konuşlanmış durumda. USS McFaul gemisi ise birkaç gün içinde Libya’ya ulaşacak. Tomahawk füzeleri taşıyan gemilerin, Amerikan Başkanı’nın talimatını bekleyeceği bildirildi.

Bir taşla çok kuş

Yahudi Sam Bacile tarafından Müslümanları kışkırtmak için çekilen kısa filmin fragmanı, internet üzerinden Libya, Mısır ve Yemen kamuoyuna servis edildi. Bacile’nin kışkırtıcı açıklamalarını bu ülkelerde halkı galeyana getiren kimliği belirsiz kişiler izledi. Üst üste ABD konsolosluklarını basılması ve ABD Büyükelçisi’nin öldürülmesi tüm dünyada yankı uyandırdı. Süper güçler, bu hamleyle bir yandan Arap Baharı’nı karalamak isterken, diğer yandan siyasi dizayn peşinde. Bingazi saldırısı, devrim sonrası istikrarı sağlamak isteyen Linya’da kaosu derinleştirmiş durumda.  Bu saldırı, 6 Kasım’da yapılacak Amerikan seçimlerinde ılımlı Obama’nın elini zayıflatırken, Yahudi lobisine biat eden şahin Romney’i bir adım öne taşımak amacı güdüyor olabilir. Öte yandan, Muhammed Mursi’nin Mısır’ından endişe duyan ve Beşşar Esed rejiminin yıkılıp bölgede izole olmaktan korkan İsrail’e de zaman kazandıracak bir hamle bu.

İslam dünyası oyunu çözdü

Kuzey Afrika ve Yemen’de bu gelişmeler yaşanırken, İslam dünyasından sağduyulu açıklamalar geliyor. Oynanan kirli oyunun farkına varan liderler, ardı ardına açıklamalarla saldırıyı kınarken, Batı’nın oyununa dikkati çekiyor. İngiltere Müslümanları için yayınlanan en yüksek tirajlı Muslim News gazetesi editörü Ahmed Versi, “Müslümanların Masumiyeti” filmini “nefret uyandırıcı ve mide bulandırıcı” olarak nitelerken, filmi protesto ederken şiddet uygulayan göstericilerin azınlıkta olduğunu belirtti. Müslümanların fitne oyununa gelmemesi gerektiğini söyleyen Versi, protestoların Afganistan ve Pakistan’a da yayılabileceğine dikkati çekti.

Milat

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme