‘Afiş Yırtmak Seçme ve Seçilme Hakkıdır’

Olaylar
Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı çok ilginç bir karara imza attı. Savcılık, CHP’li gençlerin afiş yırtmasını seçme ve seçilme hakkı olarak değerlendirdi. Karara tepki gösteren AK Partililer ise it...
EMOJİLE

Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı çok ilginç bir karara imza attı. Savcılık, CHP’li gençlerin afiş yırtmasını seçme ve seçilme hakkı olarak değerlendirdi. Karara tepki gösteren AK Partililer ise itirazda bulundu.

Eskişehir’de AK Parti’nin referandum afişlerini yırtarken suçüstü yakalanan CHP’li gençler hakkında dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen, kent merkezinde AK Parti’nin referandum afişlerini yırtarken suçüstü yakalanan CHP’li gençler hakkında açılan davada, seçim afişi ve bilbordları yırtmanın seçme ve seçilme hakkı olduğunu belirterek, kovuşturma yapılmasına gerek olmadığına karar verdi.

Savcı Gönen, "Yapılan tahkikat neticesinde şüphelilerin başta anayasa ve yasalarda teminat altına alınmış seçme ve seçilme haklarına ilişkin haklarını kullanmıştır. Bu nedenle olayda herhangi bir suç unsuruna rastlanamadığından kavuşturma yapılmasına da mahal yoktur." ifadelerine yer verdi.

CHP’lilerin suçüstü yakalanmasına rağmen savcının böyle bir karar vermesi üzerine harekete geçen AK Parti il yöneticileri ise konuyla ilgili olarak Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi’nde itirazda bulundu.

Eskişehir’de 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum çalışmaları esnasında ilginç bir olay yaşanmıştı. CHP Eskişehir İl Başkanı Erman Gölet, AK Parti tarafından kentin değişik yerlerine asılan seçim afişleri hakkında sert açıklamalar yapmış, bunun hemen ardından da CHP üyesi 7 genç, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki söz konusu afiş ve bilboardları yırtarken suçüstü yakalanmışlardı.

Geziden dönmekte olan AK Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk ve İl Başkanı Salih Koca, CHP’li gençlerin afiş ve bilbordları yırtmalarını suçüstü yaparak kameraya kaydedip, fotoğraflamıştı. Bu esnada Öztürk, Koca ile afiş ve bilbordları yırtan gençler arasında tartışma çıkmış ve tartışma olay yerine çağrılan polisin araya girmesiyle son bulmuştu. Polis merkezine götürülen CHP’li gençler, geceyi karakolda geçirdikten sonra AK Parti İl Başkanlığı’nın şikâyetçi olması üzerine çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Dava açma aşaması devam ederken, partililerin olaydan şikâyetçi olması üzerine açılan dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen, söz konusu şikâyet hakkındaki başvuruyu geçtiğimiz günlerde sonuçlandırdı. CHP’li gençlerin söz konusu çirkin davranışını "seçme ve seçilme" hakkı olarak değerlendiren Savcı Gönen, "kovuşturmaya gerek yok" yönünde görüş belirterek, zanlıları suçsuz bularak dava hakkında takipsizlik kararı verdi.

Savcı Gönen, kararında gerekçe olarak, "Yapılan tahkikat neticesinde şüphelilerin başta Anayasa ve yasalarda teminat altına alınmış seçme ve seçilme haklarına ilişkin haklarını kullanmıştır. Olayda her hangi bir suç unsuruna rastlanamadığından kavuşturma yapılmasına da mahal yoktur." ifadelerine yer verdi.

Karar üzerine harekete geçen AK Parti il yöneticileri, konuyla ilgili olarak Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi’nde itirazda bulundu. AK Partili hukukçular, verilen kararın çok tuhaf olduğunu ve bu kararla bir kişinin bir başka partiye karşı saldırı girişimini desteklendiğini belirtti.

Hukukçular, "Bir parti gidiyor, diğer partinin afişlerini yırtıyor. Üstelik afişleri yırtarken suçüstü yapılıyor. Buna rağmen savcı hukuk adına skandal bir karar veriyor. Bu kararla adeta suç ve suçlu destekleniyor. O zaman her isteyen gider diğer bir partinin afişlerini yırtar, camlarını kırar. Bunu başka nasıl anlayabiliriz. Varsa bir yolu anlatsınlar, biz de anlayalım.” diyerek karar tepkilerini dile getirdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme