ABD’nin Libya krizi görünenden büyük

Olaylar
ABD Dışişleri’ne Bingazi ve Kahire’de saldırı olacağı bilgisi 48 saat önce gitmiş. Ama önlem alınmamış. Ölenlerden ikisi de silahların peşindeki komandoydu. Libya ’nın Bingazi kentin...
EMOJİLE

ABD Dışişleri’ne Bingazi ve Kahire’de saldırı olacağı bilgisi 48 saat önce gitmiş. Ama önlem alınmamış. Ölenlerden ikisi de silahların peşindeki komandoydu.

Libya ’nın Bingazi kentinde Müslümanların Masumiyeti filmine karşı gösteri sırasında hedef olan ABD konsolosluğunda elçi Christopher Stevens’le birlikte ölen 3 kişiden ikisinin özel timci olduğu belirtilirken saldırının olacağına dair uyarıya rağmen önlem alınmadığı ortaya çıktı. Indepentent gazetesinin üst düzey diplomatlara dayandırdığı habere göre Kahire ve Bingazi’deki diplomatik misyonların saldırılara hedef olabileceği bilgisi ABD Dışişleri’ne 48 saat önce ulaştı. Buna rağmen güvenlik önlemi alınmadı. Bir dizi güvenlik ihlali olduğu, konsolosluğun sığınağının önceden deşifre edildiği ve buranın bombalandığını belirten gazete, Stevens’ın Bingazi’ye gideceği bilgisinin gizli tutulmasına rağmen saldırıya hedef olduğunu not etti. ABD ’nin Libya ’da çok büyük bir kriz yaşadığı ve konsolosluktaki gizli belgelerin çalındığı öne sürüldü. Çalınan belgelerin bazılarında, Amerikalılarla işbirliği yapan Libyalıların kimlik bilgilerinin bulunduğu, bazılarının ise, yapılan petrol anlaşmalarıyla ilgili olduğu belirtildi.

Ölenler silah peşindeydiler
Elçi ve enformasyon idare memuru Sean Smith’in yanı sıra ölen diğer iki kişinin de kimlikleri Tyrone Woods ve Glen Doherty olarak tespit edildi. Kaide lideri Usame bin Ladin’i de öldüren özel kuvvet birimi SEAL ’da görev yapmış olan Woods ve Doherty’nin Muammer Kaddafi ’yi devirmek için savaşan muhaliflere dağıtılan silahların izini sürmeleri için Libya ’ya gönderildikleri belirtildi. Afganistan ve Irak ’ta çalışıp SEAL ’daki 7 yıllık deneyiminin ardından özel bir şirkete geçen Doherty, geçen ay Amerikan ABC kanalına verdiği röportajda, omuzdan fırlatılan roket atarların bulunup toplanması için Dışişleri Bakanlığı ile çalıştığını söylemiş. Wood da Ortadoğu ’da Amerikalı diplomatların güvenliğini koruma misyonlarında yer almış.
Öte yandan Libya ise soruşturmada 4 kişiyi tutukladı. İçişleri Bakan Vekili Vanis el Şerif şüphelilerin hangi örgüte ait oldukları ve saldırının arkasındaki motivasyonun ne olduğu konusunda bir karara varmanın erken olduğunu söyledi. Güvenlik güçlerinin militanlara tüyo vermiş olabileceğini belirten Şerif, saldırganların 11 Eylül ’ün yıldönümünde film protestosunu bahane olarak kullanmış olabileceklerini kaydetti. Stevens ve Sean Smith açılan ateş sonucu olay yerinde, diğer iki kişi ise tedavi amacıyla götürüldükleri evde ölmüştü. ABD ’li heyeti korumakla görevli 10 Libya polisi de hayatını kaybetti.

THY geri döndü
Bingazi havasahası da ülkedeki çatışmalara karşı güvenlik gerekçesiyle uçuşlara kapatıldı. Dün THY ’nin sabah 7.30’da hareket eden Bingazi uçağı iniş yapamadan geri döndü. 121 yolcu taşıyan uçak inişe 1 saat kala İstanbul ’a geri dönmek zorunda kaldı.

Öfke seli
Tartışmalı filme tepkiler dün dünyada şöyle seyretti:

Türkiye :
İstanbul ”da Beyazıt Meydanı’nda cuma namazı çıkışında toplanan Saadet Partili 300 kişi film gösteriminin durdurulması çağrısı yaptı. “Kahrolsun ABD ”, “Katil ABD Ortadoğu ’dan defol”, “Katil ABD işbirlikçi AKP ” sloganları da atıldı. Rize, Erzurum ve Ağrı ”da da protesto gösterisi düzenlendi.

Ürdün :
Başkent Amman’da 2 binden fazla kişi gösteri düzenledi. 400 Selefi ise ABD Büyükelçiliği önünde siyah bayraklarla yaptığı gösteride “Tanrı yok Allah var. Muhammed onun elçisi”, “Dinle( ABD Başkanı Barack Obama ), hepimiz Bin Ladin’iz” sloganları attı.

Tunus :
Başkent Tunus ’ta binlerce kişi ABD Büyükelçiliği önünde protesto yaparken 2 eylemci öldü, 29 kişi yaralandı. Göstericiler bina duvarına tırmanarak siyah bayrak açtı.

Lübnan :
Trablus kentindeki gösteriler kanlı bitti. Gösterilerde polisle çıkan çatışmalarda 1 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Yaklaşık 300 İslamcı, Amerikan markası olan KFC restoranına ateş açtı.

Mısır : Protestoların çıkış noktası başkent Kahire’deki gösteride polis ve protestocular arasında çatışma çıktı, 13 kişi yaralandı. ABD Büyükelçiliği’nde güvenlik önlemleri arttırıldı.

Keşmir:
Keşmir Müslümanları gösterilerde ABD bayrağı yaktı. Chennai’de ABD Konsolosluğu’na taşlarla saldırıldı. 100’den fazla kişi tutuklandı. Hindistan ’da ise 86 kişi tutuklandı.

2. çıkarma Yemen’e
ABD , İslam ve Hz.Muhammed’e hakaret eden filme tepkilerin yayıldığı Libya ’dan sonra Yemen’e de dün 50 deniz piyadesi göndererek çıkarma yaptı. ABD Savunma Bakanlığı’ndan açıklamaya göre, Filo Terörle Mücadele Güvenlik Ekibi başkent Sana’da devam eden protestolara karşı bir tedbir olarak gönderildi. Sözcü George Little, biriminin acil bir planı olmadığını söyledi. Bu arada Sana’da dün ‘Peygambere vefa’ olarak adlandırılan protesto gösterisi düzenlendi. ABD Büyükelçiliği’ne doğru yürümek isteyen bir gruba ise polis kurduğu barikatla engel oldu.

Sudan’da elçilikler basıldı
Sudan’ın başkenti Hartum’da yaklaşık 5 bin kişi gösteri yaparken, ABD , Almanya ve Britanya büyükelçiliklerine baskın yapıldı. Yaşanan kargaşa sırasında 2 kişi polis aracı tarafından ezilerek öldü. Görgü tanıklarına göre, protestocular duvardan atlayarak ABD Büyükelçiliği’ne girdi. Gruplar elçiliklere taş atarak ateşe verdi ve binalarda küçük yangınlar çıktı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle yaptığı açıklamada saldırıyı doğrularken çalışanların güvende olduğunu söyledi. Almanya elçiliğinde Almanya bayrağı yerine kelime-i Tevhid yazılı bayrak dikildiği belirtildi.

Radikal

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme