37 yıllık Sultanahmet kitap fuarı bu Ramazan ayında malesef yok

Olaylar
1982 yılından beri her Ramazan ayında kurulan ‘Kitap ve Kültür Fuarı’ bu yıl yapılamayacak. Sebebi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yer tahsisinin yapılmamış olması. Türkiye B...
EMOJİLE

1982 yılından beri her Ramazan ayında kurulan ‘Kitap ve Kültür Fuarı’ bu yıl yapılamayacak. Sebebi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yer tahsisinin yapılmamış olması.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sultanahmet Camii avlusunda İslami yayınlar olarak başlayan ve 37 yıldır tüm İstanbulluları kucaklayan Kitap ve Kültür Fuarımıza, bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Sultanahmet’te yer verilmediğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

İstanbul’un en köklü Ramazan geleneklerinden bir olan, Sultanahmet ile özdeşleşmiş bu fuarın yuvasından uzaklaştırılması kabul edilemez.

Önemle vurgularız ki; Sultanahmet’te bu kitap fuarı ile oluşan manevi iklim, 37 yıldır hiçbir belediye başkanlığı döneminde engellenmemiştir. Bu sene sayılan engelleme sebepleri ise, yapılan organizasyonun “kitap fuarı” olması karşısında alakasızlığı ve aynı tarihlerde “Sahaflar Festivali”ne izin verilmesi sebebi ile inandırıcı bulmuyoruz.

Basın Yayın Birliği ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak, İstanbul’un 37 yıllık bir Ramazan geleneğinin siyasi bir saikle yok edilmemesini ve bu yanlıştan dönülmesini ümit ediyoruz.”

 

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Basın Yayın Birliği tarafından yapılan yazılı ortak açıklama.

Fuarın tarihçesi

 

1982 yılından bu yana İstanbul’da kurulan bu fuar 2010 yılına kadar Sultanahmet Camii’nin avlusunda düzenleniyordu. Fuar, 26 yıl boyunca diğer Ramazan etkinlikleriyle birlikte Sultanahmet’teki varlığını korudu. 2010 yılında ise Beyazıt Meydanı’na taşındı. Sultanahmet’teki Ramazan alanında sucuk ekmek, şeker, kahve, hediyelik eşya gibi stantlar ise faaliyetine devam etti.

 

 

2010 ile 2017 arasında Beyazıt’ta faaliyet gösteren fuar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Ayasofya’da gerçekleşti.

  • Zihinlerden silinmeyecek
  • Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, CHP’nin İstanbul’daki ilk icraatlarından biriyle yayıncılığa darbe vurmasının, kültür hayatının zor zamanlar geçirdiği bu günlerde zihinlerden silinmeyeceğini savunuyor.
  • TYB olarak Ekrem İmamoğlu’ndan, ideolojik tutumdan uzak, kültür-sanatı ve bu yolda emek harcayan yayınevi ile yayıncıları kırmamasını istediklerini söyleyen Bıyıklı, seçim döneminde İmamoğlu’nun kullandığı ve her kesimi kucaklayan söylemin propagandadan ibaret kalmaması gerektiğini öne sürdü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme