30 Yaş Üstü İşsiz Kalabilir!

Olaylar
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer tarafından açıklanan ve 2011 yılında uygulanmaya başlanılacağı ifade edilen istihdam paketine göre, 18- 29 yaş arası erkek ve tüm kadınların işe alınması halinde 3 yıl boyun...
EMOJİLE

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer tarafından açıklanan ve 2011 yılında uygulanmaya başlanılacağı ifade edilen istihdam paketine göre, 18- 29 yaş arası erkek ve tüm kadınların işe alınması halinde 3 yıl boyunca asgari ücret üzerinden işveren prim miktarı (ayda 150 lira) alınmayacakmış, ama bu uygulama zaten 2008’den beri değişik şekilde uygulanmaktadır. 2008’den beri devam eden uygulamaya göre,

18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olanlar ile kadınların istihdamını teşvik amacıyla uygulanan prim indirimi, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmaktadır.
Bu kapsamda; yeni işe alınan kadınlar ile 18-29 yaş arasındaki gençlere ait SSK primleri, 5 yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmaktadır. Buna göre, kadınlar ve gençlerin, işverene ait sigorta priminin;

1. yıl için yüzde 100’ü (150 lira)
2. yıl için yüzde 80’i (120 lira)
3. yıl için yüzde 60’ı (90 lira) 4. yıl için yüzde 40’ı (60 lira)
5. yıl için yüzde 20’si (30 lira) İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor.

Yeni gelecek uygulama ise süreyi 3 yıla indirip her ay ve her yıl için yüzde 100’ünü (150 lirasını) karşılayacak. Yani, 18-29 yaş arası erkek ve yaşına bakılmaksızın kadınları işe alan işverenler, bu işçiler için 3 yıl boyunca, asgari ücret tutarı üzerinden işveren SGK prim tutarını ödemeyecek. Bunun maliyeti ise 2 milyar lira kadar olacakmış. Yani, sosyal güvenlik bütçesinden sermayeye 2 milyar lira kaynak aktarılacak.

‘SOSYAL GÜVENLİK KARA DELİK’ DİYENLERE DUYURULUR

Sosyal güvenlik bütçesine, genel bütçeden para aktarma işine kara delik diyenlere bir çift sözüm var. Sosyal güvenlik bütçesinin gelir kısmı işverenlerin ödedikleri primlerden, gider kısmı ise emekli, dul ve yetim aylıkları ile sağlık giderlerinden oluşur. Sosyal güvenlik kara delik diye emekliye, dula, yetime verilen paraları kısmak isteyenler, aynı bütçeden işverenlere, sermayeye para aktarıp, sosyal güvenlik bütçe açığının artmasıyla ilgili düzenleme yapıldığında seslerini çıkarmayıp ellerini ovuşturmaktadırlar.

Bakın sosyal güvenlik bütçesinin gelir kısmından 2 milyar lirayı sermaye kesimine aktarıyorlar, yani genel bütçeden 2 milyar daha fazla sosyal güvenlik bütçesine aktarılacak. Öte yandan, Sayıştay kararıyla trafik kazası sonrası meydana gelen sağlık giderlerini SGK ‘ödemem’ diyor ve mağduriyetler yaşıyordu. Biz bu duruma “Trafik kazası geçirdiyseniz, ağaçtan düştüm deyin” diyerek dikkat çekmiştik.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

“Gençlere iş vereceğiz” diyerek 30 yaşından büyük işçi işe alan işverenlere teşvik vermeyeceksiniz. Yani 30 yaşından büyük ve asgari ücretin üzerinde ücret alan tecrübeli erkekleri işten çıkarın, yerlerine 18-29 yaş arası genç ve acemi işçileri asgari ücretle işe alın. Bu yetmez, biz de size bu işi yaptınız diye işçi başına 150 lira sermaye aktaracağız deyin. Peki o zaman evli, çocuklu 30 yaşından büyük erkeklere kim iş verecek? Üstelik “Bu da yetmez, biz hepinizi 65 yaşında emekli edeceğiz” diyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme