2011’de Cevabı Aranan 11 Soru

Olaylar
Seçimler, yeni anayasa, iki dil, ekonominin gidişatı, WikiLeaks, başörtüsü, PKK, Füze kalkanı, sıfır sorun politikası… Türkiye, 2011 yılına yoğun tartışmalarla girdi. 2010’da gündemi şekil...
EMOJİLE

Seçimler, yeni anayasa, iki dil, ekonominin gidişatı, WikiLeaks, başörtüsü, PKK, Füze kalkanı, sıfır sorun politikası… Türkiye, 2011 yılına yoğun tartışmalarla girdi. 2010’da gündemi şekillendiren pek çok konudaki muamma bu yıl çözülecek

Siyasetten diplomasiye, ekonomiden yargıya kadar birçok alanda oluşan soru işaretleri yanıtlarını 2011’de bulacak. Gündemi şekillendirecek ana başlık ise 12 Haziran’da yapılması planlanan genel seçimler olacak. İşte 2011’de yanıtı bulunacak 11 bilinmeyenli liste:

1- SEÇİMLER SİYASETİ NASIL ŞEKİLLENDİRECEK?
12 Haziran’da yapılması planlanan seçim için hazırlıklar başladı. İktidarın tek başına mı koalisyonla mı gerçekleşeceği, Meclis’e hangi partilerin gireceği, milletvekillerinin değişimin oranı. Bütün bu sorular seçimle netleşecek. Sadece siyasi kadroları şekillendirme açısından değil, Anayasa’dan yönetim şekline kadar pek çok tartışmalı konuda belirleyici olması bakımından da son dönemin en ilginç seçimi olacak.

2- YENİ ANAYASA İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK MI?
12 Eylül 2010 referandumunda önemli değişikliklere sahne olan anayasanın tümden değişip değişmeyeceği bu yıl yanıtını bulacak. AKP, CHP, MHP ve BDP, ‘sivil anayasa’ söylemini dillendirse de, uzlaşma sağlayamadıklarından yeni anayasa hesapları seçim sonrasına kalmıştı. Seçim sonuçları, yeni anayasayla ilgili tartışmaları da şekillendirecek.

3- BAŞKANLIK SİSTEMİ GELECEK Mİ?
AKP’de seçim sonrası için ana başlıklardan biri olarak ‘başkanlık sistemi’ planı bulunuyor. CHP’nin karşı çıktığı, MHP’nin temkinli yaklaştığı modelin, iktidarın şekillenmesine göre Türkiye gündemini işgal etmesi bekleniyor. Sorunun yanıtının, yılın ikinci yarısında ortaya çıkması öngörülüyor.

4- PKK SİLAH MI BIRAKACAK, EYLEMSİZLİĞİ Mİ BİTİRECEK?
Bİr yandan terörün sona erdirilmesi ve PKK’nın silah bırakması için yürütülen çalışmalar, diğer yandan örgütün haziran ayına kadar devreye soktuğunu öne sürdüğü ‘eylemsizlik’ sürecinin sona erip ermeyeceği de 2011’in yanıt bekleyen sorularından biri.

5- ‘İKİ DİL’ VE ‘ÖZERKLİK’ POLEMİĞİNDE NELER YAŞANACAK?
Demokratİk Toplum Kongresi (DTK) ile Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) gündeme taşıdığı ‘iki dilli hayat’ ve ‘özerklik’ tartışmaları, son olarak hafta içinde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına kadar taşındı. Devletin zirvesinden gelen sert mesajların ardından MGK da, ‘tek devlet, tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek dil’ açıklaması yaptı. 2011, bu tartışmadaki belirsizliklerin netleşmesi bakımından da kritik yıl olacak.

6- AÇILIMLARDA NE TÜR ADIMLAR ATILACAK?
Milli Birlik ve Kardeşlik Açılımı, Alevi Açılımı, Roman Açılımı derken giderek genişleyen çalışmalar, 2011’de seçimle de bağlantılı olarak yeni bir boyut kazanacak. Hazırlanan tasarılardan bir kısmı Meclis’e gönderildi. Yenileri yolda… Alevi açılımı çerçevesinde okullardaki müfredat değişiyor. 2011 yılının, açılımın hızının ve şeklinin netleşeceği bir yıl olması bekleniyor.

7- WIKILEAKS YENİ BELGELER YAYINLAYACAK MI?
WikiLEaks geçen yıla damgasını vurdu. Yüz binlerce belgeden bir kısmı yayınlandı. 2011’de yeni belgelerin yayınlanıp yayınlanmayacağı merak konusu. Türkiye’yle ilgili belgeler nedeniyle AKP de dava açıp açmamayı tartışıyor. Bu konularda ne tür gelişmeler yaşanacağı 2011’de ortaya çıkacak.

8- EKONOMİK GİDİŞAT NASIL ŞEKİLLENECEK?
Küresel kriz, dünyanın dört bir yanında ekonomileri sarsarken, hükümet Türkiye ekonomisinin hızlı bir toparlanma süreci yaşadığını vurguluyor. Yeni dalgaların vatandaşın cüzdanına ve ülke piyasalarına nasıl yansıyacağını görme bakımından 2011 yılı kritik yıllardan biri olacak. Seçimin öncesi ve sonrasıyla ekonomiyi nasıl etkileyeceği de merak konusu.

9- BAŞÖRTÜSÜ TARTIŞMALARI NEREYE UZANACAK?
Referandum sürecinde yeniden tartışmaya açılan başörtüsü bilmecesi 2011’de nasıl yanıt bulacak? Üniversitelerin çoğunda YÖK’ün aldığı kararlarla yeni süreç başlarken, ilköğretimde de benzer girişimlerin artması, seçimlerde başörtülü milletvekili adaylarının listelerde yer alacağı iddiaları, bu konunun 2011’de de ülke gündeminde olacağının en açık göstergesi.

10- SIFIR SORUN HEDEFİNDEKİ BELİRSİZLİKLER NASIL AŞILACAK?
Komşularla ‘sıfır sorun politikası’ izleyen hükümeti, birçok soru işareti bekliyor. Ermenistan’la protokol bilmecesi aşılamadı. Yunanistan’la Ege’deki sorunlara ilişkin görüşmelerin 2011’de ortaya çıkması bekleniyor. Irak’ta yeni yönetimle ilişkiler, İran’ın nükleer çalışmaları nedeniyle yaşanan gerginliğin ilişkilere nasıl yansıyacağı, Kıbrıs meselesi de yoğun bir hareketliliğin yaşanacağının işareti. Gelişmeler, AB ve ABD’yle ilişkilerin yönünü de etkileyecek potansiyele sahip.

11- PEKİ FÜZE KALKANI NE OLACAK?
NATO kararı çerçevesinde kurulması benimsenen füze kalkanının detayları netleştiriliyor. 2011’de projenin tüm ayaklarıyla ortaya çıkması ve uygulama aşamasına geçilmesi bekleniyor. Türkiye’nin üstleneceği rol de detaylarıyla 2011’de şekillenecek.

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme