Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü

Eğitim Kurumları
Sanayileşme ve ardından da sinema, reklam gibi alanların oluşmasıyla beraber hazır giyim ve moda sektörü de yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu hareketlenme, giyim ve tekstil sektörüne yenilikler g...
EMOJİLE

Sanayileşme ve ardından da sinema, reklam gibi alanların oluşmasıyla beraber hazır giyim ve moda sektörü de yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu hareketlenme, giyim ve tekstil sektörüne yenilikler getirecek, çağdaş, özgün ve yaratıcı tasarımlar üretilmesi ihtiyacını doğurdu. Alandaki ihtiyacı giderebilmek için nitelikli ve yaratıcı bakış açısına sahip insanların istihdam edilmesinin gerekmesiyle beraber çeşitli moda okulları ve en nihayetinde de günümüzde üniversitelerde lisans seviyesindeki bölümler kurulmaya başladı.

Moda ve Tekstil Tasarımı bölümüne özgün bakış açısına sahip olan, modada öncü yenilikler oluşturabilecek,yetenekli öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri, üretim tekniklerini, tekstili ve modayı öğrenebilmeleri için öğrenciler kabul edilmektedir. Eğitim hayatları boyunca aldıkları teorik ve uygulamalı eğitimlerle yeteneklerini geliştirip sektörle ilgili çeşitli bilgileri edinen öğrenciler, sonraki yılların profesyonel moda ve tekstil tasarımcıları olarak her gün milyonlarca insana ulaşan giyim ürünlerini veya özel tasarlanmış ürünleri oluşturabilme imkânını elde etmektedirler.

İstanbul Gelişim Üniversitesi bu anlamda öğrencilerine moda ve tekstil alanıyla ilgili teorik ve pratik bilgileri sağlamakta ve geleceğin profesyonellerine eğitim vermeye devam etmektedir.

Moda ve Tekstil TasarımıBölümü Dersleri Nelerdir?

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi altında yer alan Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünde eğitim gören öğrenciler, eğitim hayatları boyunca kendi alanlarına yönelik birçok ders almaktadır.

Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünde okuyan öğrenciler ilk dört dönem boyunca temel derslerle beraber Temel Sanat Eğitimi, Sanat ve Tasarım Tarihi, Moda İllüstrasyonu, Temel Tekstil Bilgisi, Kostüm ve Moda Tarihi, Giysi Kalıpçılığı, Giysi Kalıpçılığı ve Drapaj, Bilgisayar Destekli Tasarım gibi dersler alırken aynı zamanda Tasarım Atölyesi, Giysi Atölyesi, Baskı Atölyesi, Dokuma Atölyesi gibi atölye dersleri de almaktadırlar.

Geriye kalan son dört dönemde ise Tasarım Atölyesi ve Bilgisayar Destekli Tasarım dersleri devam ederken, yoğunluklu olarak seçmeli ders almakta ve staj görmektedirler.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı öğrencileri lisans eğitimlerinin son döneminde mezuniyet projelerini de teslim etmektedirler.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğrencileri Yatay Geçiş İmkanları

Moda Tekstil ve Tasarımı bölümü ve diğer tüm lisans-ön lisans bölümleri için İstanbul Gelişim Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliklerine uygun olarak kontenjanlar imkanına göre yatay geçişle öğrenci kabulü yapılmaktadır.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Kariyer Olanakları

Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü mezunları çok geniş bir yelpazeye sahip olan ulusal ve uluslararası tekstil ve hazır giyim firmalarının çeşitli departmanlarında kariyerlerini sürdürebilmektedirler. Bu anlamda giyim sektöründeki firmalarda yöneticilik, tasarımcılık, marka müdürlüğü ve pazarlama uzmanlığı gibi birçok pozisyonda çalışabilmektedirler. Ayrıca şahsi şekilde iş yapmak isteyen mezunlar ise tasarımcı ve stil danışmanı olabilmektedirler.