Yabancı Öğrenciler Almanya’da Kalmak İstemiyor

Ülkeler
Nitelikli işgücü açığı bulunan Almanya’nın, üniversitelerinden mezun olan yabancı öğrencileri ülkede tutması için yapması gereken çok şey var. İşte bunu ortaya koyan araştırmanın ayrıntıları&hel...
EMOJİLE

Nitelikli işgücü açığı bulunan Almanya’nın, üniversitelerinden mezun olan yabancı öğrencileri ülkede tutması için yapması gereken çok şey var. İşte bunu ortaya koyan araştırmanın ayrıntıları…

Alman Vakıfları Göç ve Uyum Bilirkişi Konseyi’nin Berlin’de kamuoyuna tanıttığı araştırma kapsamında, beş Avrupa ülkesinde okuyan yabancı öğrencilere, mezuniyet sonrası okudukları ülkede kalıp kalmak istemedikleri soruldu. Genel olarak, öğrencilerin üçte ikisi bu ülkelerde kalıp çalışmak istediklerini dile getirdi. Ancak Almanya’dan ankete katılanların sadece dörtte biri kalmak istediğini belirtti.

Konseyin araştırma direktörü Gunilla Fincke, ankete dâhil edilen beş ülkenin hiçbirinin -Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda, İsveç- göçmenlerin potansiyelini kendi ekonomileri için kullanamadığını söyledi.
 
‘Kabul görmüyorlar’
 
Araştırmaya göre, en büyük engel bilgi eksikliği ve toplum tarafından yeterince kabul görmemek. Almanya’da okuyan Çinli, Rus ya da Polonyalıların yaklaşık yüzde 50’si iş bulmak için gerekli eğitime ve özelliklere sahip olduğunu düşünse de sadece üçte biri, Alman iş piyasasında memnuniyetle karşılandıklarını düşünüyor.
 
Ankete katılanların yüzde 50’si ise eğitim sonrası ülkede kalmak için ne yapmaları gerektiğini bilmiyor. Araştırma sonucuna göre, daha çok İngilizce eğitim gören yabancı öğrencileri ülkede tutabilmek için daha iyi bilgilendirme ve daha fazla Almanca kursu gerekiyor.

İngiltere’de iki yıl süre
 
Hollanda’da olduğu gibi Almanya’da da Avrupa Birliği dışından gelen üniversite mezunlarının iş bulabilmek için bir yıl süreleri var. İsveç’te bu konuda bir düzenleme yok. İngiltere, mezunlara iki yıl süre tanırken, Fransa’da sadece altı ay veriliyor.
 
Almanya, Mavi Kart uygulaması kapsamında, yüksek nitelikli yabancıların oturum ve çalışma koşullarını iyileştirmek istiyor. Buna göre, yabancı öğrenciler eğitimleri sırasında geçici işlerde daha kapsamlı çalışıp, mezuniyet sonrası bir yerine bir buçuk yıl ülkede kalıp iş arayabilecek. Yasanın önümüzdeki hafta Federal Alman Meclisi’nde kabul edilmesi bekleniyor.
 

Dw.De