Bangladeş Cumhuriyeti Hakkında Kısaca Bilgiler

Ülkeler
Bangladeş hakkında kısaca bilgiler… Bangladeş ne zaman kurulmuştur? Bangladeş’in nüfusu ne kadardır? Bangladeş’in başkenti neresidir? Bangladeş’te hangi dinler yaygındır? ÜLKE ...
EMOJİLE

Bangladeş hakkında kısaca bilgiler… Bangladeş ne zaman kurulmuştur? Bangladeş’in nüfusu ne kadardır? Bangladeş’in başkenti neresidir? Bangladeş’te hangi dinler yaygındır?

ÜLKE ADI: Bangladeş
BAŞKENT: Dakka
YÜZ ÖLÇÜMÜ: 144.000 km²
NÜFUS:  161.376.708
PARA BİRİMİ: Taka
DİL: Bengal
YÖNETİM BİÇİMİ: Cumhuriyet
KURULUŞ TARİHİ: 26 Mart 1971

Bangladeş ülkesi Kıta Hindi’nin Ganj, Jamune Nehrini aşağı kolu ve Meghna gibi öenmli nehirlerinin deltasında oluşan alüvyonlu ovalardan meydana gelir. Bu nehirler birleşir ve Bengal Körfezinde bir delta içine akarlar. Bangladeş’teki ovaların büyük kısmının denizden yüksekliği 9 metreyi aşmamaktadır. Bu nedenle her yıl yağışlı mevsimlerde ırmakların kabarmasıyla ovalar seller altında kalırlar.

Bangladeş kelime anlamı olarak “Bengal’in Ülkesi” anlamına gelir. Bangladeş, Myanmar ve Hindistan ile sınır komşusudur. Ülkenin %89’u Müslüman, geri kalan %11’i ise Hindu ve Budist’tir. Ülkenin resmi dini İslam’dır.

Bangladeş’e 10. asırdan sonra Müslümanlar hakim olmaya  başlamıştır. 1757 yılına kadar ülkede hep Müslümanlar hakim olmuştur. 1757 yılından itibaren Bangladeş ülkesi İngilizlerin hakimiyetinde kalmıştır. 1947 yılında da Müslüman kesimi “Doğu Pakistan” adıyla Pakistan’ın bir eyaleti oldu ve 1969 yılına kadar Pakistan’ın eyaleti olarak kaldı. 1970 yılında yapılan seçimler sonucunda Avami Partisi 313 sandalyeden 167’sini aldı. 1 Mart 1971’de Millet Meclisinin teşkili ertelendi. Bu durum Doğu Pakistan’da meşru hakların ihlali sayıldı ve genel greve gidildi. Bunun üzerine ordu, grevcilerin üzerine gitti ve iç savaş başladı. Bir kısım halk da Hindistan’a sığındı. Bu arada Hindistan-Pakistan Savaşı başladı. Bangladeş Cumhuriyeti resmi olarak 26 Mart 1971 tarihinde kuruldu.

Dakka şehri Bangladeş’in başkenti ve en büyük şehridir. Bangladeş nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Nüfusun %90’ı köylerde yaşarken, kalan %10’luk kısmı ise şehirlerde yaşamaktadır. Resmi dil Bengal dilidir. Ülkenin resmi parası ise Taka’dır.

Bangladeş Cumhuriyeti’nin ekonomisi genel olarak tarıma dayalıdır. En önemli gıda maddesi pirinçtir.