Gine Cumhuriyeti hakkında bilgiler

Ülkeler
Gine Cumhuriyeti hakkında kısaca bilgiler… Gine Cumhuriyeti’nin başkenti neresidir? Gine Cumhuriyeti nasıl yönetilmektedir? Gine Cumhuriyeti’nde hangi para birimi kullanılmaktadır? G...
EMOJİLE

Gine Cumhuriyeti hakkında kısaca bilgiler… Gine Cumhuriyeti’nin başkenti neresidir? Gine Cumhuriyeti nasıl yönetilmektedir? Gine Cumhuriyeti’nde hangi para birimi kullanılmaktadır? Gine nüfusu ne kadardır? Gine dini nedir?

ÜLKE ADI: Gine Cumhuriyeti
BAŞKENT: Conakry
YÜZ ÖLÇÜMÜ: 245.836 km²
NÜFUS: 10.628.972
PARA BİRİMİ: Gine Frangı
DİL: Fransızca
YÖNETİM BİÇİMİ: Askeri Cunta
KURULUŞ TARİHİ: 2 Ekim 1958

 

 

Gine; Batı Afrika’da, Kuzey Atlas Okyanusunun kıyısında, Gine Bissau ve Sierra Leona ülkeleri arasında yer alır. Yüz ölçümü 245.836 km²’dir. Ülkenin başkenti Conakry‘dir. Para birimi olarak Gine Frangı kullanılır.

Gine Cumhuriyeti‘nde iklim genellikle sıcak ve nemlidir. Kıyılarında düz ovalar, iç kısımlarında tepelikli dağlık arazi yer alır. Ülkedeki en yüksek tepe 1.752 metre yükseklikteki Nimba Tepesi’dir.  Elmas, altın, boksit, uranyum gibi birçok yer altı kaynağı bulunmaktadır.

2014 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımlarına göre Gine Cumhuriyeti’nde 10.628.972 kişi yaşamaktadır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu başkent Conakry’de yaşamaktadır. Gine genç bir nüfusa sahiptir. 2018 tahmini verilerine göre nüfusun %60,63’ü 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %3,85’i 65 yaş ve üzerindedir.

Ülkede 20’den fazla etnik grup yaşamaktadır. Nüfusun yüzde 40’ını oluşturan Fulbeler en yaygın etnik gruptur.. Ülkenin yüzde 30’unu Malinkeler, yüzde 20’sini ise Susular oluşturmaktadır. Diğer yüzde 10’luk kesimi ise Kpelleler, Kissiler, Lomalar ve Bagalar gibi küçük etnik gruplar oluşturmaktadır.

Gine Cumhuriyeti’nin resmi dili Fransızcadır. Güncel olarak nüfusun sadece %2’si Fransızcayı anadili olarak ifade etmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda nüfusun %63,2’si Fransızcayı kısmen ya da tamamen konuştuğunu ifade etmiştir. Gine’de nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan Fulbelerin dili olan Fulanice ulusal dil olarak kabul edilmekte ve özellikle de bu etnik grup üyeleri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu dillerin haricinde ülkede 40 farklı etnik dil daha mevcuttur.

Gine Cumhuriyeti’nde nüfusun yüzde 85’i Müslümandır. Bu Müslümanların büyük kısmı Sünni mezhebine göre yaşamaktadır. Hristiyanlık ikinci yaygın din konumunda olup nüfusun yüzde 8’ini kapsamaktadır.  Kalan yüzde 7’lik kısım ise yerel dinlere inanmaktadır.

Gine, 1958 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanmıştır. Ahmed Sekou Toure’nin diktatörlüğünde sosyalist bir yönetim uzun bir süre devam etmiştir. Onun ölümünden sonra Lansana Conte yönetimi devralmıştır.

Uluslararası Kriz Grubu’na göre Gine Cumhuriyeti “zayıf ülke” statüsüne girmektedir. 2008 yılında askeri cunta yönetimi devralmıştır.