UNESCO’ya rezaleti durdur çağrısı

Ülkeler
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail’i tarihi Birüssebi (Beersheva) Camii’nin avlusunda içki festivali düzenlenmemesi konusunda uyararak, Müslümanla...
EMOJİLE

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail’i tarihi Birüssebi (Beersheva) Camii’nin avlusunda içki festivali düzenlenmemesi konusunda uyararak, Müslümanların kasıtlı olarak kışkırtıldığına dikkati çekti. İİT resmi internet sitesinde açıklaması yayımlanan İhsanoğlu, mukaddes mekanlara ve ibadethanelere kadar ulaşan saldırılardan İsrail hükümetini sorumlu tutarak bunun bölgede istikrarsızlığı ve gerginliği yaymanın ötesinde uluslararası hukuk ilkelerini hiçe saymak olduğunu kaydetti. İhsanoğlu, ‘Bu ihlal Filistin’deki mukaddes ve tarihi yerlere yapılan saldırıların bir parçasıdır, İslami sembollerin yok edilmesi ve kutsallığının kirletilmesidir, bu da tüm dünyadaki Müslümanların kasıtlı olarak kışkırtılmasıdır’ dedi.

MÜZE KARARI TEPKİYLE KARŞILANMIŞTI

Genel Sekreter, uluslararası toplumu, hukuk örgütlerini, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nü (UNESCO) ve Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio’yu göreve çağırarak acilen İsrail’in bu saldırılarını durdurması ve mukaddes yerlere ve ibadethanelere saygı duymasını sağlamalarını istedi. Birüssebi belediyesi, 5-6 Eylül’de İsrailli 30 içki üreticisinin katılımıyla Birüssebi Camii avlusunda içki festivali düzenleyeceğini açıklamıştı. Tarihi Birüssebi Camii geçen yıl İsrail yüksek mahkemesi tarafından müzeye çevrilmiş, bu karar Filistin’deki Müslüman ve Hıristiyan çevreler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

AA