‘Türkler kardeşim’ dedi başı derde girdi!

Yunanistan’ın Selanik şehrinin belediye başkanı Yannis Butaris’in Türk turistleri şehre çağırmasının ardından hedef olduğu yoğun tepkiler Wall Street Journal’a haber oldu.

James Angelos imzalı haberde, Yunanların Helen, Roma ve Bizans miraslarını seve seve taşıdıkları ancak Osmanlı hakimiyeti altında geçirdikleri dönemi bir “baskı dönemi” olarak gördükleri belirtildi.

Bununla birlikte Selanik Başbakanı Yannis Butaris’in şehre milliyeti ne olursa olsun turist çekmek istediği ve şehrin geçmişindeki çeşitliliğin üzerini örtmemesi gerektiğini savunduğu da vurgulanan haberde, “Bazı Yunanlar, Belediye Başkanı’nın çabalarının arkasında dururken diğerleri aynı zamanda Yunanistan’ın en eski şarap üreticilerinden olan Butaris’in ulusal onura zarar verdiğini öne sürerek ülke genelinde duygusal bir tartışma başlatıyor” denildi.

"SELANİK ÇOCUĞU"
Butaris, kısa bir süre önce İstanbul’a yaptığı ziyaret sırasında, Türkleri Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik’e davet ederek, “Selanik, Osmanlı İmparatorluğu’nun patlama yapan şehirlerinden biriydi” derken Atatürk’ün de “Selanik çocuğu” olduğunu söylemişti.

Bu sözleri nedeniyle Butaris, “Selanik’in Yunan kimliğine ihanet etmekle” suçlandı.

Gerginlik Selanik’in Yunan ordusunun kontrolüne geçişinin 100’üncü yıldönümünde yapılan kutlamalarda ayyuka çıktı. İki din adamı törenlere müdahale ederek Butaris’e, “Beş para etmez adam”, “Lanet olsun sana” ve “Türk sevici” diye bağırdı. Kalabalıktakilerden bazıları da din adamlarına destek vererek, “Butaris defol” diye slogan attı.

Butaris ise bu protestolara kulak tıkamayı tercih ediyor.

"AB ORTAĞIM, TÜRKLER KARDEŞİM"
Yunanistan Makedonya ve Trakya Bakanlığı’nın 100’üncü yıl törenlerini “etnik popülizmi besliyor” gerekçesiyle boykot eden Butaris, Yunanistan’ın ekonomik krizle mücadele ettiği bu günlerde milliyetçiliğine gem vurması ve en yakın komşularıyla güçlü ilişkiler kurması gerektiğini belirtti.

Butaris, Wall Street Journal’a, “Kendimi Türklere İsveçlilere olduğumdan daha yakın hissediyorum. Avrupa Birliği benim için bir ortak, Türkler ise kardeşlerim” dedi.

Bununla birlikte Butaris sadece Türk sevgisi nedeniyle eleştirilere hedef olmuyor. Aynı çevreler Butaris’i şehrin Yahudi geçmişine sahip çıktığı için de eleştiriyor.

Zira Butaris, belediye başkanı olduğundan bu yana İsrail’e iki kez ziyarette bulunurken Selanik’i de “Balkanların Kudüs’ü” olarak nitelendirdi.

gazetevatan.com