“Türkler ilk casus uydusunu fırlattı!”

Ülkeler
Yunanistan’ın sağ eğilimli Eleftheros Tipos gazetesi, dün fırlatılan Göktürk-2 uydusunu, "Türklerin ilk casus uydusu" olarak nitelendirdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) Başkanı İ...
EMOJİLE

Yunanistan’ın sağ eğilimli Eleftheros Tipos gazetesi, dün fırlatılan Göktürk-2 uydusunu, "Türklerin ilk casus uydusu" olarak nitelendirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) Başkanı İbrahim Keskiner’in, uydunun kameralarıyla herhangi bir yolda ilerleyen bir arabayı rahatlıkla görebilecekleri açıklamasını hatırlatan gazete, "Arabalar dışında başka şeyler de görebileceklerinden, Yunanistan kaygılanmalıdır." diye yazdı.

Manolis Kostidis imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizi ilgilendiren soru, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ege’nin üzerinde ve Trakya’da neleri ‘görecekleri’ ve bu bilgilerden nasıl yararlanacaklarıdır. Bu sorunun cevabı maalesef basittir. Söz konusu uydu, Avrupa’dan, Kafkaslar’dan, Orta Doğu’dan görüntü alabilecek. Ankara da bu çerçevede elde edebileceği bazı bilgileri uygulamada değerlendirebilme olasılığını inceliyor."

yazete.com