Türk askerinden Afgan öğrencilerine yardım

Ülkeler
Afganistan’da görevli Türk askerleri, başkent Kabil’deki iki lisede 400 Afgan öğrenciye kırtasiye ve okul çantası yardımı yaptı. Sivil Asker İşbirliği Birlik Komutanı Baybars Ayg...
EMOJİLE

Afganistan’da görevli Türk askerleri, başkent Kabil’deki iki lisede 400 Afgan öğrenciye kırtasiye ve okul çantası yardımı yaptı.

Sivil Asker İşbirliği Birlik Komutanı Baybars Aygün, yaptığı açıklamada, Türkiye tarafından Afganistan’da şehit olan iki asker anısına inşa edilen Uzman Çavuş Mevlüt Baydur ve Albay Faruk Sungur liselerinde 400 öğrenciye kırtasiye yardımı yaptıklarını söyledi.

Aygün, “Albay Faruk Sungur Lisesinde 150 öğrenciye ve Uzman Çavuş Mevlüt Baydur Lisesinde ise 250 öğrenciye kırtasiye ve okul çantası yardımı yaptık. Arıca her yıl okullar açılmadan önce iki okulun da bakım-onarım faaliyetlerini icra ediyoruz” dedi.

Şehit Albay Faruk Sungur Lisesi öğrencisi Diyana, düzgün türkçesiyle Türkiye’nin şimdiye kadar Afganistan’a ve özelikle eğitim alanında yaptığı yardımlara teşekkür ettiğini dile getirerek, Türk askerinin daha önce de okullarına önemli yardımlarda bulunduğunu söyledi.

Lisenin bir diğer öğrencisi Sedike ise Türkiye’nin yardımları sayesinde daha iyi şartlarda eğitim aldıklarını ifade ederek, “Afganistan’ın iyi bir geleceğe sahip olması için bu yardımların devam etmesini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

Uzman Çavuş Mevlüt Baydur ve Albay Faruk Sungur, 2009 yılında Afganistan’da şehit olmuştu.

Afganistan’da görev yapan Türk askerleri geçtiğimiz günlerde de Kabil’deki Tacver Sultan Mülteci Kampı’nda zor şartlarda yaşayan Afgan vatandaşlarına 250 gıda paketi dağıtmıştı.