Tunus meclisi çalışmalarına ara verdi

Ülkeler
Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa bin Cafer, siyasi partiler arasındaki diyalog görüşmeleri yeniden başlayana kadar meclisin çalışmalarına ara verdiğini açıkladı. Bin Cafer, devlet televizyo...
EMOJİLE

Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa bin Cafer, siyasi partiler arasındaki diyalog görüşmeleri yeniden başlayana kadar meclisin çalışmalarına ara verdiğini açıkladı.

Bin Cafer, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, siyasi partiler arasındaki diyalog görüşmeleri yeniden başlayana kadar meclis çalışmalarına ara verdiğini belirterek, “Sorumluluklarım gereğince, diyalog görüşmelerine geri dönülene kadar meclis çalışmalarına ara verme kararı aldığımı ilan ediyorum” dedi. 

İktidardaki koalisyon hükümetine ve siyasi partilere, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkılması için diyalog masasına oturma çağrısı yapan Bin Cafer, “Tunus halkı, siyaset ve siyasetçilerden sıkılmış durumda ve geleceği için net bir vizyon çizilmesini istiyor” ifadesini kullandı. 

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Tunus Ulusal Kurucu Meclisi üyesi Muhammed el-Brahmi’nin geçen hafta evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi sonucu Tunus’ta meclis ve hükümet karşıtı gösteriler düzenlenmiş, meclisin feshedilmesi ve hükümetin istifası istenmişti.

Bordo Meydanı’nda hükümet karşıtı gösteri

Öte yandan, Tunus’un önde gelen solcu muhalif liderlerinden Şükrü Belayid’in öldürülmesinin üzerinden 6 ay geçmesi sebebiyle Bardo meydanında gösteri düzenlendi.

Hükümet karşıtı göstericiler, Kurucu Meclis önünde hükümetin feshedilmesini talep etti.

AA