Teröristlere Rus yardımı: Sahte Kimlik

Ülkeler
Rusya’yı terk eden militanların çoğu, Rusya’nın şu anda “can düşmanı” olarak tanımladığı DAEŞ terör örgütüne katılmış durumda. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yöneticisi Alexand...
EMOJİLE

Rusya’yı terk eden militanların çoğu, Rusya’nın şu anda “can düşmanı” olarak tanımladığı DAEŞ terör örgütüne katılmış durumda. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yöneticisi Alexander Bortnikov, Aralık 2015’e kadar Rusya’dan Ortadoğu’ya savaşmaya giden militan sayısını 2 bin 900 olarak açıklamış, bu kişilerin yüzde doksanının 2013 yılı ortalarından itibaren Ortadoğu’ya gittiklerini belirtmişti. Uluslararası Kriz Grubu’nda üst düzey analist olan Ekaterina Sokiryanskaya, Rusça’nın DAEŞ içinde Arapça ve İngilizce’den sonra en çok konuşulan üçüncü dil olduğunu kaydederek, “Rusya, DAEŞ’e yabancı savaşçı sağlayan en önemli ülkelerden birisi” ifadelerini kullandı.

Yenişafak’ın haberine göre Saadu Sharapudinov isimli militan dört yıl önce Rusya’da aranıyordu. Yasa dışı radikal bir örgütün militanı olan Sharapudinov, Moskova polisli tarafında Rusya’da aranıyordu. Söz konusu adamın suçu Moskova’ya karşı açtığı savaştı.

Sharapudinov’a 38 Aralık 2012’de Rus istihbarat subayları tarafından beklenmedik bir teklif geldi. Sharapudinov’a Rusya’yı terk etmesi halinde tutuklanmayacağı bildirildi.

Sharapudinov yurt dışında verdiği bir demeçte şunları anlattı:

“Yasadışı bir örgütün silahlı bir militanı olduğum için her yerde aranıyordum. Yetkililer bana bir anlaşma şartı sundu ve ‘Ülkeden gitmeni istiyoruz’ dediler.”
 

Sharapudinov ülkeyi terk etmek konusunda Rus istihbaratı ile anlaştı. Bir kaç ay sonra, yeni bir isim, yeni bir pasaport verilerek İstanbul’a tek yönlü uçak bilet ile gönderildi. Bir süre İstanbul’da ikamet eden Sharapudinov, buradan Suriye’ye geçiş yaptı. Daha sonra orada terör örgütü DAEŞ’in saflarına katıldı.

Teröristler Rus istihbaratı eliyle gönderiliyor

Rus istihbaratı, terör tehdidi oluşturan radikalleri sahte pasaport verme yöntemiyle ülkelerinden uzaklaştırıyor. Sharapudinov, Rus istihbaratı ve polisinin terör saldırıları riskini ortadan kaldırmak için militanlara göz yumduğunu ve onları ülkeyi terk etmeleri için cesaretlendirdiklerini söyledi.

Saadu Sharapudinov, Rusya'nın Dağıstan eyaletinde yaşaya radikal bir terör örgütü militanı. Rusya'yı terk etmek için Rus yetkililerden destek aldığını açıkladı. Fotoğraf 2015 yılının Aralık ayında Rusya dışında bir yerde çekilmiş. .

Saadu Sharapudinov, Rusya’nın Dağıstan eyaletinde yaşaya radikal bir terör örgütü militanı. Rusya’yı terk etmek için Rus yetkililerden destek aldığını açıkladı. Fotoğraf 2015 yılının Aralık ayında Rusya dışında bir yerde çekilmiş. .

Moskova yönetimini 2014 Soçi Kış Olimpiyatları öncesi ülke içerisindeki teröristler tarafından bir terör saldırısı korkusu sardı.

Rusya DAEŞ’in en büyük destekçilerden biri olup, Rusça İngilizce ve Arapça’dan sonra DAEŞ’in kullandığı dillerden biri.

Rusya DAEŞ’i yok etmek bahanesiyle Suriye’ye hava saldırıları düzenleyerek kendini terör tehdidinden korumaya çalıştığını öne sürüyor.