Para için Ölüyorlar!

Ülkeler
AIDS’li sayısı 1 yılda tam yüzde 1260 arttı. Yunanistan’daki ekonomik krizin korkutucu bir boyutu daha ortaya çıktı: "Uyuşturucu bağımlıları kendilerine kasten AIDS bulaştırıyor."...
EMOJİLE

AIDS’li sayısı 1 yılda tam yüzde 1260 arttı.

Yunanistan’daki ekonomik krizin korkutucu bir boyutu daha ortaya çıktı: "Uyuşturucu bağımlıları kendilerine kasten AIDS bulaştırıyor."
 
Atina’da Sağlık Bakanı Andreas Loverdos ve Yunan AIDS ile Mücadele Kurumu Başkanı Dr. Marios Lazanas’ın basın toplantısı korkunç gerçeği gözler önüne serdi. Lazanas, ülkede AIDS’lilere verilen aylık 700 euro yardımı alabilmek için uyuşturucu bağımlılarının kendilerine bilerek AIDS bulaştırdığını söyledi. Lazarak, "Aylık yardımı almak için uyuşturucu bağımlıları, AIDS’li olduğunu bildikleri başka birinin kullandığı şırıngayı kasten kullanarak AIDS bulaşıyor ve bu yolla aylık yardımı almaya hak kazanıyor" dedi.

Yunan uzman "Bu tespit bizi şok etmiş durumda ancak, yapacak bir şey yok, tek yapabildiğimiz, bir yandan bilgilendirme kampanyası yapmak, diğer yandan hastaları tedaviye çalışmak" dedi.

Yunan doktor Lazanas 23. AIDS Kongresi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarını rakamlarla destekledi. Bunlara göre:
 – Uyuşturucu bağımlıları arasında AIDS vakaları bu yıl patlama yaparak yüzde 1260 arttı!
 – 2011 içinde uyuşturucu bağımlısı 190 yeni vaka teşhis edildi.
 
Gazetelerde manşet
 
Demokratia gazetesi haberi "şok açıklama" manşeti ile duyurdu. Elefteros Tipos gazetesi ise geniş haberini "Aylık yardım için AIDS bulaşıyorlar, şoke eden uyarı" başlığıyla kullandı.
 
Tedaviye ulaşım arttı

BM AIDS’le Mücedele Programı yayınladığı raporda, HIV enfeksiyonu ve HIV’e bağlı ölüm oranlarında önemli ölçüde azalma, tedaviye ulaşabilen kişi sayısında ise artış olduğunu ortaya koydu. Dünya genelinde yaklaşık 34 milyon kişinin HIV’li olarak yaşadığının tahmin edildiği belirtilen raporda, özellikle Sahra altı Afrika ülkelerindeki gençlerin cinsel davranışlarındaki değişiklikler sayesinde 2010 yılında yeni enfeksiyon sayısının 2.7 milyona gerilediğine dikkat çekildi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme