Müslüman öğrencilere bayram tatili tartışması

Ülkeler
BBC Türkç’nin haberine göre Hollanda’nın Amsterdam kentinde, ilkokulların Müslümanlara ait dini bayramlarda resmi olarak tatil edilmesi önerisi tartışma yarattı. Amsterdam İlkokullar ...
EMOJİLE

BBC Türkç’nin haberine göre Hollanda’nın Amsterdam kentinde, ilkokulların Müslümanlara ait dini bayramlarda resmi olarak tatil edilmesi önerisi tartışma yarattı.

Amsterdam İlkokullar Birliği, Müslüman öğrencilerden gelen resmi tatil önerisine, “İhtiyaç varsa konuşulur” diyerek sıcak yaklaştı.

Ancak aşırı sağ tepkili. Konuyu parlamento gündemine taşıyan Özgürlük Partisi (PVV), “Önünde eğilmek yerine, İslam’ı durdurmalıyız” görüşünü savundu.

Resmi bayram tatili önerisi, Oostelijke Eilanden (BOE) adlı ilkokulun 8 – B sınıfı öğrencileri tarafından gündeme getirildi.

Öğrenciler, sadece Hıristiyanlara ait dini günlerde okulların tatil edilmesinin, bugünün koşullarına uymadığını savundular. Amsterdam’daki toplum yapısındaki değişiklik dikkate alınmasını istediler.

İlkokul öğrencileri, sadece Hıristiyanlara ait dini günlerde değil, Ramazan ya da kurban bayramında da resmi tatil talebini dile getirdiler.

Öğrenciler, bunun için de Hıristiyanların Paskalya öncesi kutladığı ve resmi tatil olan Kutsal Cuma ile Müslüman dini bayramlarından birinin değiştirilebileceği önerisinde bulundular.

Amsterdam’da nüfusun yüzde 13’ünü Müslümanlar oluşturuyor. BOE’nin bağlı olduğu okullar grubunun bünyesindeki 15 ilkokulun öğrencilerinin büyük bölümü de Müslüman.

BOE ilkokulu Müdürü Tamar Suss, öğrencilerin talebinin okulun yapısına uygun olduğunu söyledi. Çok sayıda Müslüman öğrenci ve öğretmen nedeniyle dini günlerde ders planlaması yapılamadığını belirtti.

Amsterdam İlkokullar Birliği, öneriye olumlu yaklaştı. Bu konuda ihtiyaç varsa ve halk da istiyorsa konunun tartışılabileceğini açıkladı.

Aşırı sağın tepkisi

Bu açıklama aşırı sağcılar tarafından tepkiyle karşılandı. Geert Wilders liderliğindeki aşırı sağcı Özgürlük Partisi, hazırladığı soru önergesiyle konuyu parlamentoya taşıdı.

Önergede, “Hollanda kültürünün yok edilmesine karşı, diş ve tırnak ile mücadele edilmesi” istendi.

Aşırı sağcı parlamenter Harm Beertema, “Eğitimin temel amacı kendi kimliğimizi gelecek nesillere aktarmak. Nefret ideolojisine olanak tanımak değil” dedi.

PVV Milletvekili Machiel de Graaf da, “İslam’ın önümde eğilmek yerine onu durdurmak zorunda olduklarını” savundu.

Eğitimden sorumlu Amsterdam Belediye Başkan Yardımcısı Simone Kukenheim de Müslümanlara resi bayram tatili önerisine sıcak bakmıyor.

Kukunheim, kentteki okullarda sadece Müslümanların değil, Yahudi, Hindu ya da diğer dinlere mensup öğrencilerin de bulunduğunu belirtti. Resmi düzenleme yerine okulların bunu konuyu öğrencileriyle konuşarak çözümlemesini istedi.

Amsterdam kökenli Parool gazetesinin yaptığı ankette ise, okuyucuların yüzde 79’u Müslüman öğrencilere resmi bayram tatili önerisini, “kötü bir plan” olarak değerlendirdi.

Hollanda’da öğrenciler, mensup oldukları dine ait bayramlardan 2 gün önce başvurmaları halinde okul tarafından izinli sayılıyor.