Mostar’da İlk Sonuçlar Açıklandı

Ülkeler
Bosna-Hersek’in Mostar şehrinde 20 Aralıkta 12 yıl aradan sonra yerel seçim yapıldı. Seçimi Alija İzetbegović’ın kurduğu SDA kazandı. Mostar’da yerel seçimlerin ilk sonuçlarına “2020 Mosta...
EMOJİLE

Bosna-Hersek’in Mostar şehrinde 20 Aralıkta 12 yıl aradan sonra yerel seçim yapıldı. Seçimi Alija İzetbegović’ın kurduğu SDA kazandı.

Mostar’da yerel seçimlerin ilk sonuçlarına “2020 Mostar Koalisyonu” seçimi önde götürüyor. Mostar’da 12 yıl aradan sonra yapılan yerel seçimleri Demokratik Eylem Partisi (SDA), Daha İyi Gelecek için İşbirliği Partisi (SBB), Demokrat Cephe (DF), Bosna-Hersek İçin Partisi (SBiH) ve Bosna Vatanseverler Partisi (BPS) tarafından oluşturulan “2020 Mostar Koalisyonu” önde götürüyor.

Oyların %28’inin sayılmasıyla birlikte açıklanan ilk verilere göre “2020 Mostar Koalisyonu” 37.950, Bosna Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) 10.035, Bosna Hersek Sosyal Demokrat Partisi (SDP BiH) ve Bizim Parti’nin oluşturduğu sol koalisyonu BH. Blok ise 3.870 oy aldı. Bu verilere göre Boşnak partilerinin oluşturduğu koalisyonun %42, en büyük Hırvat partisi konumundaki HDZ’nin %31 ve sosyal demokratların da %11 oranında oyu bulunuyor.

Demokratik Eylem Partisi (SDA) yetkilileri tarafından açıklanan verilere göre seçimlere katılım, %55 seviyesinde gerçekleşti. SDA yetkilileri, seçim sonuçları çerçevesinde Şehir Konseyi için konuşmanın erken olduğunu fakat konseyde çoğunluğu Boşnak partileri ve sosyal demokratların oluşturacağını ve belediye başkanının kendi adayları Zlatko Guzin olacağından ümitvar olduklarını açıkladı.

Çoviç: Mostar, Hırvatların Payitahtı; Belediye Başkanı Bizim Adayımız Olacak

HDZ Başkanı Dragan Çoviç, sonuçlara bakıldığında Mostar’ın yeni Belediye Başkanı’nın kendi adayları Mario Kordiç olacağının görüldüğünü söyledi.

12 yıl öncesine göre iki kat fazla rey aldıklarını ileri süren Çoviç, partnerlerinin de desteğiyle kendi adaylarını Belediye Başkanı seçebileceklerini söyledi. Çoviç, Şehir Konseyi’nde en az %40 temsil oranı elde edeceklerine inandığını ifade etti.

Mostar’ın “tüm Hırvatların payitahtı” olduğuna ilişkin tartışmalı sloganını bugünkü basın konferansında tekrarlayan Çoviç, “Mostar’da HDZ için oy kullanan 5 kişi bile kalsa, burası yine Hırvatların payitahtı, Hırvat halkına ait tüm kurumların merkezi olmaya devam edecek” diye konuştu.