Mısır’da Yeni Operasyon: Fitne

Ülkeler
Mısır’ın Giza kentinin İmbabe bölgesinde dün akşam saatlerinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında çıkan ve gece geç saatlere kadar devam eden çatışmada 10 kişi öldü, 200’e yakın kişi de...
EMOJİLE

Mısır’ın Giza kentinin İmbabe bölgesinde dün akşam saatlerinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında çıkan ve gece geç saatlere kadar devam eden çatışmada 10 kişi öldü, 200’e yakın kişi de yaralandı.

Çatışma, Müslümanlığa geçen olan Kıpti bir kızın kilisede isteği dışında alıkonulduğu şeklinde yayılan haberler üzerine, İmbabe bölgesinin batı Münira Mahallesi’nde yer alan Marmina Kilisesi önünde yüzlerce Müslüman’ın toplanması üzerine başladı. Özellikle Selefi cemaatlere mensup şahısların kiliseden Müslüman olduğu iddia edilen kızı çıkarmak istemeleri sonucu, kızın ailesi ve Hıristiyanların karşılık vermelerinin ardından büyüyen olaylar gece geç vakitlere kadar devam etti. İki grup birbirine sopa ve taşlarla saldırdı ve yangın bombaları atıldı. İki kilise de ateşe verildi. Bölgeye Mısır ordusuna mensup çok sayıda asker sevk edildi. Tarafları ayırmak için müdahalede bulunan Mısır inzibatına bağlı kuvvetler, yoğun bir şekilde havaya ateş açtı. Çıkan olaylarda 10 kişinin hayatını kaybettiği ve en az 186 kişinin yaralandığı bildirildi.

Giza Şehri Valisi Ali Abdurrahim konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çatışmaya ortaya atılan bazı söylentilerin sebep olduğunu söyledi. Müslüman olduğundan dolayı kilise tarafından alıkonulduğu iddia edilen Kamilya adlı kadın, Kıptilerin televizyon kanal Hayat’a yaptığı açıklamada, Müslüman olmadığını, hayatını Hıristiyan olarak yaşamaya devam ettiğini söylemesinden hemen sonra olayların çıkması dikkat çekti.

Uzmanlar, Mısır’da yaşanan 25 Ocak Devrimi’nden sonra sıklıkla görülen Müslüman-Hıristiyan çatışmasının, provokatörler tarafından çıkarıldığını söylüyor.

 

190 KİŞİ ASKERİ MAHKEMELERDE YARGILANACAK

Mısır ordusu, Müslümanlarla Hristiyanların çatışmasından sonra gözaltına alınan 190 kişinin askeri mahkemelerde yargılanacağını açıkladı. Yazılı ordu açıklamasında, cumartesi gecesi yaşanan olaylarla bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 190 kişinin yüksek askeri mahkemeye sevk edilmesine karar verildiği bildirildi.

Hüsnü Mübarek’in devrildiği 11 Şubat’tan beri yönetimde bulunan ordu, şiddet eylemlerinin sorumlularına karşı sert bir tutum izleyeceğini duyurmuştu.

MISIR’IN YAKLAŞIK YÜZDE 9’U HRİSTİYAN

80 milyonluk Mısır’ın yaklaşık yüzde 9’u kıpti Hristiyan. İskenderiye’deki Aziz Takla Kilisesi’ne göre, Kıpti Hristiyanların merkezi, teolojilerini Mısır’a Hristiyanlığı tanıtan havari Markos’un öğretilerine dayandırıyorlar.

HRİSTİYANLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ 

Mısır’ın başkenti Kahire’de önceki akşam yaşanan ve 10 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olayların ardından protesto gösterilerine başlayan Hristiyan Kıptiler, batılı ülkelerden güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

Selefi grupların Hristiyanlara saldırısına Mısır devletinin göz yumduğunu ileri süren bir grup Hristiyan, ABD’nin Kahire Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı. Önceki gece yaşanan olaylarda 2 kilisenin yakıldığını ve ordu birliklerinin olay yerine geç geldiğini söyleyen Hristiyan Kıptiler, ABD ve batılı ülkelerden can güvenliklerinin korunması için güvence istedi.

Anayasa Mahkemesi önünde gösteri yapan bir başka grup ise Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Tantavi aleyhine sloganlar atarak devlet televizyonu binasının da bulunduğu Enformasyon Bakanlığı önüne yürüdü.

Geniş güvenlik önlemleri altında çeşitli sloganlar atan Hristiyanlar, devletin Selefi saldırılarına karşı önlem almasını gerektiğini dile getirdi.

 Kıptiler’in protesto gösterilerine bir grup Müslüman da destek verdi. Hristiyanlar ile birlikte olduklarını dile getiren Müslümanlar, Hristiyan azınlığa yönelik Selefi saldırılarını kınadı.

Açıklamalarda bulunan Mariyan Yahya, Selefiler’in tekbir getirerek kiliseleri yaktığını iddia ederek, "Selefi saldırılarının arkasında birileri var. İslam dinin bunlara kiliseleri yakın diye emir verdiğini düşünmüyorum. Ordu bize karşı saldırılara göz yumuyor. Biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz" dedi.

Yahya, ABD ve batılı ülkelerin Mısır’daki Hristiyanları koruması gerektiğini dile getirerek, "Koruma derken Mısır’ı işgal etsinler veya asker göndersinler demiyorum. Bize güvence vererek hükümetimize biraz baskı yapılması yeterli olur" diye konuştu. 

AA / İHA / AFP-HND-GÖK