Mısır’da askeri darbe

Ülkeler
  Mısır’da Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sisi, ülkedeki durumla ilgili beklenen açıklamayı yaptı.  “Silahlı kuvvetler gereken çağrıyı yaptı ama çağrımıza cevap gelmedi...
EMOJİLE

 

Mısır’da Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sisi, ülkedeki durumla ilgili beklenen açıklamayı yaptı.

 “Silahlı kuvvetler gereken çağrıyı yaptı ama çağrımıza cevap gelmedi” diyen Sisi, Anayasanın askıya alındığını, geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıkladı.

MURSİ’NİN YERİNE ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI GETİRİLDİ

Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, seçim yapılana kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini söyledi.

ORDUYA DESTEK AÇIKLAMALARI GELİYOR

El Ezher Din Alimleri, cumhurbaşkanlığı için erken seçim çağrısında bulundu, ordunun yol haritasını destekledi.

Ordunun açıklamasından sonra bir açıklama da Kıpti lider Tawadros’tan geldi. Tawadros, “Ordunun yol haritasının tüm Mısırlılar için emniyet temin ediyor” diye konuştu.

Muhalif lider El-Baradey de,”Yol haritası Mısırlıların erken seçim talebini karşılamaktadır” şeklinde konuştu.

ŞİMDİYE KADAR NELER YAŞANDI?

Sürenin dolmasına çok az bir süre kala, Cumhurbaşkanı Mursi, uzlaşı hükümeti önerisini tekrarladı.

Ve Türkiye saatiyle 18.00 gibi süre doldu. Ardından beklenen açıklama bir türlü gelmedi. Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi’yi destekleyenlerin de, Kahire Üniversitesi önündeki Nahda meydanında bekleyişleri sürdü.

TANKLAR CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINI ÇEVİRDİ

Sosyal medya Facebook ve Twitter üzerinden gelen haberlere göre, sürenin dolmasından sonra, askerler özellikle Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile göstericilerin bulunduğu meydanları tanklarla çevirdi.

MURSİ İÇİN YURT DIŞI YASAĞI İDDİASI

Yine sosyal medyadan duyurulan bir iddiaya göre, Mursi ile üst düzey bazı yöneticilere ülkeden çıkış yasağı getirildi.

Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Mursi, destekçilerine askeri darbeye karşı şiddete başvurmadan mücadele etmeleri çağrısı yaptı.

ZIRHLI ARAÇLAR MURSİ TARAFTARLARININ OLDUĞU ALANA İLERLİYOR

Askeri zırhlı araçların, Mursi taraftarlarının gösteri yaptığı bölgeye doğru ilerledikleri, askerlerin göstericileri kordon içine aldığı bildirildi.

ORDUDAN YALANLAMA

Ordu ise, Mursi taraftarlarına yönelik saldırılar haberlerine ilişkin açıklama yaptı, sadece bölgede güvenlik için hareket edildiğini duyurdu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER: “BU ASKERİ DARBE”

Müslüman Kardeşler, Mısır’da yaşananları, askeri darbe olarak niteledi, bazı üyelerinin tutuklandığını öne sürdü. Hatta bazı noktalarda, askerlerin araçlarından inerek, muhaliflerle çatıştığı bilgisi geldi.

WASHİNGTON-KAHİRE ARASINDA YOĞUN TEMAS

Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın da, Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi ile defalarca görüştüğü belirtiliyor. Görüşmeyi duyuran Amerikan Savunma Bakanlığı ayrıntı vermekten kaçınırken, Washington’un Mısır’da demokratik sürece bağlılığını vurguladığı haber veriliyor.

MURSİ NEREDE?

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlığına ait Salah Salim’de bulunan misafirhanede kaldığı bildirildi./trthaber