Libya’da İşler Tersine Döndü

Ülkeler
Libya Ulusal Konseyi lideri Mustafa Abdülcelil, Yunus’un, askeri operasyonları inceleyen adli komiteye çağrılmasından sonra saldırganlar tarafından öldürüldüğünü söyledi. Abdülcelil, saldırının ...
EMOJİLE

Libya Ulusal Konseyi lideri Mustafa Abdülcelil, Yunus’un, askeri operasyonları inceleyen adli komiteye çağrılmasından sonra saldırganlar tarafından öldürüldüğünü söyledi. Abdülcelil, saldırının arkasındaki grubun liderinin yakalandığını ancak Yunus ve diğer iki komutanın cesetlerinin halen bulunamadığını belirtti.
 
Yunus’un ölümünden kısa bir süre önce, Kaddafi’yle ilişkileri bulunduğuna yönelik iddialar hakkında Libya Ulusal Konseyi tarafından sorgulanacağı belirtilmişti.
 
DESTEKÇİLERİ OTELİ BASTI
 
Yunus’un öldürüldüğünü açıklayan Abdülcelil’in basın toplantısı düzenlediği otel, isyancı liderin taraftarları tarafından basıldı. Yunus’un destekçileri otelin camlarını kırarak, havaya ateş açtı.
 
Yunus, öldürülmesinden saatler önce Brega cephesinde Kaddafi güçlerine karşı büyük başarılar elde ettiklerini belirtmişti.
 
KADDAFİ’NİN İÇİŞLERİ BAKANIYDI
 
General Yunus, henüz Şubat ayına kadar Kaddafi’nin hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev yapıyordu. Libya Geçici Konseyi, dün akşam televizyondan yapılan açıklamada, Yunus ve beraberindeki bir albay ile bir tuğgeneralin öldürüldüğünü duyurdu. Konu hakkında detaylı bilgi verilmedi.

Yunus, Şubat ayında CNN’e yaptığı açıklamada, "Kaddafi’nin kendisine Bingazi’yi bombardımana tutma emri vermeyi düşündüğünü söylediğini, bunun binlerce insanın ölümüne neden olacağını belirterek ona karşı çıktığını" belirtmişti. Yunus, bu gelişmenin ardından taraf değiştirerek isyancıların tarafına geçmişti.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme