Lego’ya ırkçılık suçlaması

Ülkeler
Avusturya’daki Türk Kültür Derneği, Yıldız Savaşları modelinde İstanbul’daki Ayasofya’yı kopyaladığı iddiasıyla, oyuncak şirketi Lego’yu ırkçılıkla suçladı. Daily Telegraph ve ...
EMOJİLE

Avusturya’daki Türk Kültür Derneği, Yıldız Savaşları modelinde İstanbul’daki Ayasofya’yı kopyaladığı iddiasıyla, oyuncak şirketi Lego’yu ırkçılıkla suçladı.
Daily Telegraph ve Daily Mail gazetelerinde yer alan haberlere göre, Kültür Derneği, Danimarka kökenli oyuncak şirketi Lego’ya, Asyalıları ve Doğuluları "düzenbaz ve kriminal karakterler" olarak yansıttığı suçlaması getirdi.

Lego’nun Yıldız Savaşları serisinin Jabba’nın Sarayı olarak sürülen modelinde, Ayasofya’nın temel alındığı ve ana karakter Jabba the Hutt’un "teröriste benzetildiği" iddia edildi.
Jabba Sarayı’nın gözetleme kulesi olarak sunulan yapının minareye benzetildiğini ve bunun Müslümanları rencide ettiğini ifade eden Kültür Derneği, Lego’dan özür talep etti.
Türk Kültür Derneği Genel Sekreteri Dr Melissa Güneş, oyuncakla ilgili şikayetler alınca Lego ile irtibata geçip resmi şikayette bulunduklarını belirtti.
 
Lego ise yaptığı açıklamada, oyuncak figürlerinin Yıldız Savaşları filmindeki karakterlere dayandığını ifade etti.
6. yüzyılda Bizans döneminde katedral olarak inşa edilen Aya Sofya, 1453’te İstanbul’u alan Fatih Sultan Mehmet’in emriyle cami olarak kullanılmaya başlandı. Cumhuriyet döneminde ise Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1935’ten itibaren müze haline getirildi.

BBC Türkçe