Kıtlık En Çok Somalili Çocukları Vuruyor

Ülkeler
Lütfi Aykurt’un haberi Somali’de her altı çocuktan biri beş yaşına girmeden ölürken, 800 bin çocuktan, haftada 15’i gıda yetersizliğinden ölüyor. Bir günde 8 bebeğin ölmesi ise kıtlı...
EMOJİLE

Lütfi Aykurt’un haberi

Somali’de her altı çocuktan biri beş yaşına girmeden ölürken, 800 bin çocuktan, haftada 15’i gıda yetersizliğinden ölüyor. Bir günde 8 bebeğin ölmesi ise kıtlığın vahametini ortaya koyuyor. Aileler, çareyi Kenya ve başkent Mogadişu’ya göç etmekte buluyor. Mogadişu’da son bir ay içinde kurulan 10 kampa 1.500 kişinin geldiği belirtiliyor.

Resmi rakamlara göre, son iki hafta içinde Somali’den Kenya’ya gelen kişi sayısı 20 bin. Kuraklık sebebiyle köylerden şehirlere göçen ailelerin yola çıkış hikâyesi de sonları da aynı. Somalili Adem yolda yürüyemezler diye 5 çocuğunu köyde bıraktığını, çocuklardan birinin öldüğünü, diğer 4 çocuğundan haber alamadığını ifade ediyor. Havaişira isimli kadın ise yeni doğum yaptığını, kendisinin de hasta olduğunu belirtiyor. Havaişira, 4 çocuğu olduğunu, bunlardan birisini yolda kaybettiğini, birisinin de çok hasta olduğunu söylüyor. Nurto isminde bir kadın da, köyden geldiğini, 9 çocuğu olduğunu, bunlardan 4’ünü kaybettiğini belirtiyor. Yanında bulunan 5 çocuktan birinin de çok hasta olduğunu aktaran Nurto, çocuğu için bir şey yapamadığını aktarıyor. Kadiro Muhammed de 8 çocuğu olduğunu, ancak 4’ünü hastalıktan kaybettiğini söylüyor.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme