İran ziyareti protokol gereği!

Ülkeler
Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Yasir Ali, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin İran’a gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin sadece protokol gereği olduğunu, Kahire’nin Tahran&rsquo...
EMOJİLE

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Yasir Ali, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin İran’a gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin sadece protokol gereği olduğunu, Kahire’nin Tahran’la 30 senedir kopuk ilişkileri yeniden canlandırmayı düşünmediğini açıkladı.

Sözcü Ali, basına yaptığı açıklamada böyle bir vakitte diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasının söz konusu olamayacağını dile getirdi.

El Ahram Gazetesi, Mursi’nin 30-31 Ağustos tarihlerinde Tahran’da düzenlenecek zirvede tarafsız devletler liderliğinin İran’a devredilmesi töreninde hazır bulunmak üzere 4 saat kalacağını yazdı.

Tahran İran devriminin ardından 1980 yılında Mısır ve İsrail arasında -1979 yılında- imzalanan Camp David barış antlaşmasını protesto etmek için Kahire ile diplomatik ilişkileri kesmişti.

Mısır cumhurbaşkanlığı ziyaretin sadece protokol gereği olduğunu belirtti. Tarafsızlar ve İslami İşbirliği işlerinden sorumlu Mısır Dışişleri Bakanı Yardımcısı Büyükelçi Amr Ramadan, Tahran’da düzenlenecek olan Tarafsızlar Zirvesi’nin İran’ı destekleme anlamına gelmediğini vurgulayarak bu zirveye 120 ülkenin temsil edileceği önemli bir forum gözüyle bakılması gerektiğine işaret etti.

Ramadan ayrıca bunun uluslararası bir konferans olduğunu ve Tarafsızlar üyesi ülkelerin onayı ile İran’da gerçekleşeceğini dile getirdi.

Bilindiği üzere dün ünlü Suriyeli alimlerden Dr. Muhammed Beşir Haddad Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye Suriye’deki katliama desteğini durdurana kadar İran’a gitmeme çağrısında bulunmuştu.

TimeTürk