İran: Argo’nun ödül alması tamamen siyasi

Ülkeler
Oscar Ödüllerinde en iyi film ödülünün Argo’ya verilmesi ve ödülün Michelle Obama tarafından açıklanması İran’da sert tepkiyle karşılandı. İran’da konuyla ilgili yapılan yorumlarda&n...
EMOJİLE

Oscar Ödüllerinde en iyi film ödülünün Argo’ya verilmesi ve ödülün Michelle Obama tarafından açıklanması İran’da sert tepkiyle karşılandı.

İran’da konuyla ilgili yapılan yorumlarda Oscar Ödülleri’nin siyasi boyutunun bir kez daha açıklık kazandığı belirtildi.  İran, ödül töreni öncesinde de Argo’nun Oscar Ödülleri’ne aday gösterilmesinin siyasi amaçlı olduğunu iddia etmişti. İran Kültür Bakanı Muhammed Hüseyini, yapıtın ne teknik ne de sanatsal açıdan bir ödül hak ettiğini belirtmişti.

‘DÖNEMİN TARİHİ GELİŞMELERİNİ YANSITMIYOR’

"Argo", 1979 yılında Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’ndeki rehine krizi sırasında 6 ABD’li diplomatın kurtarılmasını konu alıyor. Diplomatlar, İran hükümetini, rehinelerin Argo adlı bir filmin çekimi için mekan arayan kamera ekibinin üyeleri olduğuna inandıran bir CIA ajanı tarafından kurtarılır.

Ancak dönemin ABD başkanı Jimmy Carter, kısa bir süre önce CNN’e verdiği filme ilişkin demecinde, "Argo"nun "harika bir dram" olduğunu ancak "dönemin tarihi gelişmelerini tam olarak yansıtmadığını" belirtmişti. 88 yaşındaki eski Başkan, rehinelerin kurtarılmasında CIA’in filmde yansıtılandan çok daha ufak bir rol oynadığını, başarının asıl Kanada hükümetine ait olduğunu kaydetmişti.

Gazeteport

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme