“Hükümet öğrencileri ihbar etmemizi istiyor”

Ülkeler
İngiltere’de bazı öğretmenler, hükümetin öğretmenlerden İslami aşırılıkla mücadele için radikal Müslüman öğrencileri ihbar etmesini istediğini öne sürdü. Ülkenin en büyük sendikası NUT’un ...
EMOJİLE

İngiltere’de bazı öğretmenler, hükümetin öğretmenlerden İslami aşırılıkla mücadele için radikal Müslüman öğrencileri ihbar etmesini istediğini öne sürdü.

Ülkenin en büyük sendikası NUT’un konferansında konuşan Jan Nielson adlı bir üye Star Wars (Yıldız Savaşları) filminde Galaktik İmparatorluğun askerleri olan Stormtrooper’lara gönderme yaparak “Bizden cephenin ön saflarında yer alan, itaat eden, casusluk yapan ve şüphelendiğimiz öğrencileri yetkililere ihbar eden stormtooper öğretmenler olmamızı bekliyorlar” dedi.

Öğrenciler susuyor

Sendikanın yöneticilerinden Alex Kenny de, Müslüman öğrencilerin Fransız Charlie Hebdo dergisinde Muhammed Peygamber karikatürlerinin yayımlanmasından rahatsızlık duyduğunu, ancak hükümetin “Önleme” stratejisi nedeniyle öğrencilerin aşırılık yanlısı olarak damgalanmamak için sessiz kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Charlie Hebdo dergisinine 7 Ocak’ta radikal İslamcı iki kardeşin düzenlediği saldırıda 12 kişi ölmüştü.

Kenny, hükümetin stratejisinin bazı İngiliz öğrencilerin Irak Şam İslam Devleti’ne katılmak için Suriye’ye gitmesini engelleyemediğini söyledi, böyle bir stratejiye gerek olmadığını savundu.

Alex Kenny, radikalleşen öğrenciler için çocuk koruma yasalarının yeterli olduğunu belirtti.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin bir sözcüsü ise bu stratejinin amacının insanları susturmak olmadığını belirterek, “Bireysel özgürlükleri ve hoşgörüyü öğretmek, İngiliz değerlerini özendirme stratejimizin bir parçasıdır” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD’deki 11 Eylül 2011 saldırılarının ardından yürürlüğe giren “Önleme” stratejisi kapsamında, öğrencilerle ilgili kaygılarını bildirmeyen öğretmenler hakkında dava açılabiliyor.