Dünya liderleri Soma için taziye mesajı yayınladı

Ülkeler
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Soma’da maden ocağında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Kremlin’in int...
EMOJİLE

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Soma’da maden ocağında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Kremlin’in internet sayfasında yayımlanan mesajda Putin, yaşanan hadise nedeniyle üzüntü duyduğu, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediği bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Barroso

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Soma’daki maden faciası nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Maden kazasının neden olduğu ölü ve yaralı sayısının kendisini derinden şoke ettiğini belirten Barroso, “Bu sabah düşüncelerimiz, bu trajik kazada kurbanların aileleri ve sevdiklerinin akıbetini öğrenmek için bekleyenlerle” ifadelerini kullandı.

Barroso, şahsı ve AB Komisyonu adına, samimi taziye duygularını ilettiğini, Türk halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise taziye mesajında, kazadan derin üzüntü duyduğunu belirterek “Soma’daki bu elim kazadan dolayı büyük üzüntü içindeyim. Hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi iletiyorum. Biz Avrupa Konseyi olarak Türk dostlarımızın yanındayız ve acısını paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Cameron

İngiltere Başbakanı David Cameron, taziyesini sunduğu mesajında desteğe hazır olduklarını belirtti.

 İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Soma’daki maden faciasıyla ilgili olarak, Türkiye’nin gerek duyduğu takdirde yardım etmeye hazır olduklarını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına göre, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciası nedeniyle derin üzüntüsünü dile getiren William Hague, “Düşüncelerim, kayıp kişiler, aileleri ve hayatta kalanları yorulmak bilmeden arayan kurtarma görevlileriyle birlikte” ifadesini kullandı.

Hague, Türkiye’nin gerek duyduğu takdirde Birleşik Krallık’ın yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayarak, Londra’da yarın düzenlenecek Suriye toplantısında bu konuyu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşeceğini bildirdi.

Hague, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da katılması beklenen Suriye’nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısına evsahipliği yapacak.

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk da Başbakan Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, Ukrayna’nın, Soma’daki maden ocağında yaşanan kazadan derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Türk milletiyle beraber kazada hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarının acısı paylaştıklarını ifade eden Yatsenyuk, hem kendi hem de hükümeti adına, kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Bangladeş Başbakanı Sheikh

Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina ise mesajında olaydan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, taziye dileklerini iletti. Hasina, ayrıca, Bangladeş ve Türkiye’nin yüzlerce yıllık geçmişi olan geleneksel dostluğunun ruhuna uygun olarak her türlü yardıma hazır olduklarını bildirdi.  

Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç

İzzetbegoviç, mesajında Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında yaşanan facia haberinden dolayı derinden sarsıldığını belirterek, “Bosna Hersek vatandaşları adına ve şahsım adına, zatı alinizin ve kardeş Türk milletinin en derin duygularla acısını paylaşıyorum. Ölen madencilerin ailelerine ve yakınlarına üzüntülerimizi iletmenizi istirham ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Sırbistan Başbakanı Vuçiç

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ise Soma’da yaşanan facia nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Vuçiç, mesajında, “Sırbistan vatandaşları ile birlikte, acınızı derin ve içten bir şekilde paylaşıyoruz. Türk halkının büyük bir acı hissettiği şu anlarda, teselli kelimeleri bulmak çok zor. Fakat, başında olduğunuz hükümet ile birlikte, vatandaşlarınıza güçlü bir destek olacağınızdan eminim” ifadelerine yer verdi.

Singapur Başbakanı Lee 

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong da üzüntülerini ve taziyelerini iletti.

Arap liderlerden taziye

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden vatandaşlar için Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır Halife Al Sani’nin de taziye mesajını ilettiği belirtildi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın Cumhurbaşkanı Gül’e taziyelerini ilettiğini aktardı.

Emir Sabah mesajında, maden faciasında hayatını kaybedenler için samimi duygularla taziyelerini sunduğunu belirterek, ölenlere Alllah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Kuveyt Başbakanı’nın da taziye mesajını Cumhurbaşkanı Gül’e ilettiği ifade edildi.

Bahreyn resmi ajansı BNA’da yer alan habere göre, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife de Cumhurbaşkanı Gül’e taziyelerini bildirdi.

Öte yandan Gazze’den Hamas hareketi de “kardeş ülke” Türkiye’ye taziyelerini bildiren bir mesaj yayımladı. Mesajda, “Samimi duygularla, kardeş Türk hükümeti ve halkına başsağlığı mesajımızı iletiyoruz” denildi.

KKTC

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yayımladığı mesajda, üzüntülerini bildirerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı dileklerinde bulundu. 

Eroğlu, şunları kaydetti:

“Soma’da meydana gelen elim kaza KKTC’de de büyük üzüntü yaratmıştır. Türkiye’deki kardeşlerimizin acısı, bizim de acımızdır. Dileğimiz, gereken neyse yapılması ve bu tür acıların bir daha yaşanmamasıdır. Kaza sonucu yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah’tan rahmet,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, tüm Türkiye ve KKTC halkına, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.”

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber de Soma’daki maden faciası nedeniyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i arayarak taziyelerini iletti.

Siber, Çiçek ile maden kazasından duyduğu üzüntüyü paylaştı. Sibel Siber, kazada hayatını kaybeden işçiler için taziyelerini ifade etti.

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, bakanlığın internet sitesinde yayımladığı açıklamada, faciadan dolayı üzüntülerini ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine ve olayda yakınlarını kaybeden kederli ailelere başsağlığı diledi.

Afham, İran İslam Cumhuriyeti ve halkının, özellikle de kederli ailelerin olaydan duydukları acıyı derinden paylaştığını belirtti. Olayda yaralananlara acil şifalar dileyen Afham, İran’ın olayın yaralarının sarılmasında her türlü yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Yunanistan

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na başsağlığı dileğinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıkalamada, Venizelos’un, Davutoğlu’na maden faciasıyla ilgili Yunan halkının derin üzüntüsünü dile getirdiği belirtilirken, Yunanistan’ın maden ocağında mahsur kalan işçilerin kurtarılması operasyonunda yardıma hazır olduğu ifade edildi. 

Kırgızistan

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, “Kırgızistan halkının kardeş Türk halkıyla büyük üzüntü duyduğunu” ifade etti.

Maden ocağında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına bağsağlığı ve sabır dileyen Atambayev, onların üzüntülerini paylaştığını belirtti.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif de yazılı açıklamasında, bu acılı günde Türk kardeşlerinin yanında olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Türkiye’deki kömür madeninde hayatını kaybeden işçilerin ölümünü derin üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Bu acılı günlerde Türk halkı ve hükümetine desteğimizi belirtir, Türk kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı ifade ederiz. Maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına da başsağlığı dileriz.” 

İran Ankara Büyükelçisi Bigdeli

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, “Allah’tan bu acı olayda kaybettiğimiz Türk vatandaşları için rahmet, yararılar için de acil şifalar diliyoruz. Ayrıca yakınlarını kaybeden acılı aileler için Cenabıhak’tan sabır diliyorum. 

İran İslam Cumhuriyeti Devleti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve İran İletişim Bakanı Mahmut Vaizi de başsağlığı mesajlarını ilettiler.”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, “Değerli kardeşim. Manisa şehrindeki maden ocağında meydana gelen yangın felaketini üzülerek öğrendim. Çok sayıda işçinin öldüğü ve yaralandığı kaza nedeniyle derin bir üzüntü yaşadım. 

Şahsım ve Kürdistan bölgesi halkı adına size, Türkiye halkına ve kurbanların yakınlarına taziyelerimi iletiyorum. Kendilerinden haber alınamayan işçilerin biran önce sağ olarak bulunmasını temenni ediyorum. Yaralılara Allah’tan acil şifalar diliyorum.” 

Japonya

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Japonya Başbakanı Shinzo Abe başsağlığı dileğini ilettiği mesajında, kurtarma çalışmalarının hızla tamamlanmasını temenni etti. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da basın açıklamasıyla taziyelerini dile getirdi.

İranlı bakan

İran Telekomünikasyon ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi, taziyesini sunduğu mesajında, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı arayarak İran hükümetinin faciayı bugünkü oturumunda ele aldığını belirtti. Vaizi, hükümetinin taziye dileklerini ileterek, her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise yayımladığı mesajda üzüntülerini dile getirerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Fransa’nın desteğe hazır olduğunu, Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğunu ifade etti. Hollande, ihtiyaç duyulabilecek bütün yardımı sağlama önerisinde bulundu.

İsrail

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Soma’da yaşamını yitiren işçiler için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e taziye mesajı gönderdi.

İsrail Cumhurbaşkanlığı basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Peres mesajında, “Manisa’da yaşanan trajik kaza nedeniyle şahsım ve İsrail halkı olarak derin başsağlığı diliyoruz. Hepimiz, masum insanların çalışırken hayatlarını kaybetmeleri haberiyle şoke olduk” ifadesini kullandı.

“Düşüncelerinin Türk halkıyla” olduğunu belirten Peres, şunları kaydetti:  

“Trajedi zamanlarında hepimiz birbirimize yardım etmek için elimizden geleni yapmalıyız ve Türkiye ne tür bir yardım isterse yardıma hazırız. İsrail’in kutsal topraklar halkı, kurbanlar ve aileleri, halen mahsur kalanların kurtarılması ve yaralıların tamamen iyileşmesi için dua etmektedir. Lütfen benim ve İsrail halkının içten taziyelerini kabul ediniz.”

Yunanistan

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Cumhurbaşkanı Gül’e, Soma’da maden ocağında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Papulyas, Yunan halkı adına başsağlığı dilerken, mağdur ailelere derin üzüntüsünü dile getirdi. Papulyas, mahsur kalanların kurtarılması dileğinde de bulundu.

Papulyas’ın yanı sıra Yunanistan Meclis Başkanı Evangelos Meymarakis de TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e taziye mesajı gönderdi. Meymarakis mesajında, derin üzüntüsünü dile getirerek, mahsur kalanların kurtarılması çabalarının olumlu sonuç vermesini ümit ettiğini kaydetti. 

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de Cumhurbaşkanı Gül’e taziye telgrafı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Nazarbayev, taziye telgrafında, Soma’daki maden faciasından duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diledi.

İtalya

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, İtalya’nın dost Türk halkı ve kazada hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin yanında olduğunu belirterek “İtalyan hükümeti adına, Türkiye’nin batısında dün meydana gelen trajik maden kazasında yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bu vesileyle Ankara’nın, Avrupa’ya entegrasyonu yolunda hükümetimin verdiği desteği ve yakınlığı yinelemek ve kişisel olarak da iki ülke ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine bağlılığımı teyit etmek istiyorum” ifadesini kullandı. 

ABD

ABD Çalışma Bakanı Thomas Perez de yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye’de dün, yüzlerce kişi kömür madenindeki mesailerine gitti ve geri dönmedi. ABD, kurtarma çalışmaları devam ederken Türkiye ile dayanışma halindedir. Biz de yıllar boyunca kendi ülkemizde maden faciaları ve felaketleri yaşadık ve kurtarma operasyonlarının zorluklarını, bu gibi zamanlarda ailelerin keder ve acılarını anlıyoruz.”

Bu tip trajedilerin, tüm işçilerin mesaileri bittikten sonra evlerine güvenli biçimde dönmelerini sağlama ihtiyacını bir kez daha hatırlattığını belirten Perez, “Dünyanın hiçbir yerinde, hiç kimse, yaşamını sürdürmek için hayatını riske atmak zorunda kalmamalı. Hiçbir yerde, ailenize destek olmak için yaptığınız iş, aynı zamanda eş, ebeveyn, çocuk ya da kardeşin hayatını alarak ailenizi yıkmamalı.

Bu sarsıcı, korkunç patlamada sevdiklerini kaybeden herkese en derin başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Mahsur kalan ve hayatları için mücadele edenlerin de sağ salim kurtarılması için dua ediyorum. Çalışma Bakanlığında Türkiye’deki yetkililerle temas kurduk ve elimizden gelen her yardımı sağlamaya hazırız.”

Kanada

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, başsağlığı mesajında, Türkiye’de yüzlerce işçinin öldüğü, yaralandığı ve bazılarının da kurtarılmayı beklediği felaket haberini üzüntüyle öğrendiğini belirterek “Bütün Kanada halkı adına, bu kazada yakınlarını kaybeden ailelere en derin üzüntülerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Dualarımız, şu anda madende mahsur kalıp kurtarılmayı bekleyenler için. Türk halkı, bu acılı ve yaslı günlerinde daima düşüncelerimizde olacak” ifadesini kullandı.