Direksiyon isyanında ilk gözaltı

Ülkeler
32 yaşındaki Manam el Şerif’in 5 aylık bir bebeği var. Aktivist kadın “Bir gün beni eve götürecek bir akraba bulamadığım için saatlerce sokakta kaldım. O gün bir şeyleri değiştirmeye karar...
EMOJİLE

32 yaşındaki Manam el Şerif’in 5 aylık bir bebeği var. Aktivist kadın “Bir gün beni eve götürecek bir akraba bulamadığım için saatlerce sokakta kaldım. O gün bir şeyleri değiştirmeye karar verdim” dedi.

Sosyal medyada 12 bin’den fazla takipçisi olan gruplara kadınlar araba kullanırken çekildikleri fotoğraflarını koyuyor.

Suudi Arabistan’da araba kullanmalarına yasak getirilmesine meydan okuyan kadınlardan Manam el Şerif, arabasıyla yola çıkınca gözaltına alındı. Şerif, cumartesi günü El Huber kentinde fark edilince polis tarafından durduruldu. CNN televizyonuna konuşan Şerif dini polis tarafından altı saat gözaltında tutulduğunu, zorla bir daha araba kullanmayacağına dair bir kağıt imzalatıldıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi. Ancak, yasak karşıtı protesto yürüten ‘Women2Drive’ grubu, Şerif’in pazar sabahı evinden alınarak tekrar El Huber karakoluna götürüldüğünü açıkladı.

Fetva yasaklıyor
Suudi yasalarında kadınların araba kullanmasına engel teşkil edecek bir düzenleme bulunmuyor, dini liderler bunu yasaklıyor. Kadınlar yanlarında erkek akrabaları olmadan seyahat edemediği ve toplu taşıma araçlarına binemediği için taksiye binmek ya da ayda 300-400 dolara mal olan özel şoför tutmak zorunda kalıyor. Kadınlara haklarını geri almaları çağrısında bulunan ‘Women2Drive’ grubu facebook ve twitter’da örgütlenerek 17 Haziran’da dev bir araba kullanma protestosuna hazırlanıyor.
‘Women2Drive’ın öncülerinden olan Şerif, “Bana araba kullanmayı öğret ki kendimi koruyabileyim” adlı facebook grubuna araba kullanırken çektiği videosunu koyarak diğer kadınları da cesaretlendirmeye çalışmıştı. Şerif ve grubun diğer kurucuları kadınların erkeklerle içli dışli olacakları gerekçesiyle trafikten men edilmesinin alçaltıcı olduğunu, üstelik hem güvenlik hem de acil durumlarda müdahale edememek açısından da riskli olduğunu söylüyor. Şerif kadınlara direksiyon dersi de veriyor.  

Milliyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme