Buti’den Suriye Rejimine Fetva Darbesi

Ülkeler
Suriye’nin önde gelen alimlerinden ve Esad rejimine de kısmen destek olan Muhammed Said Ramazan El-Buti, Suriye ordusu askerlerine "Öleceğinizi de bilseniz göstericilere ateş açmayın" ...
EMOJİLE

Suriye’nin önde gelen alimlerinden ve Esad rejimine de kısmen destek olan Muhammed Said Ramazan El-Buti, Suriye ordusu askerlerine "Öleceğinizi de bilseniz göstericilere ateş açmayın" fetvası verdi.

Nebeonline’nin haberine göre Muhammed Ramazan El-Buti, Nesim Eş-Şam sitesinde yayınlanan 5 Haziran 2011 tarihli ve 13060 nolu fetvada, komutanları tarafından göstericileri öldürmeye zorlanan bir askerin sorusunu cevaplarken, askere komutanın emrini yerine getirmemesi gerektiğini söyledi.

Suriye ordusunda asker olduğunu söyleyen kişi El-Buti’ye sorusunda şöyle dedi:

"Faziletli Şeyhim! Ben Suriye ordusunda askerim. Buradaki bazı kimselerle anlaşmazlığa düştük. Bizden sorumlu subay bize göstericileri gerçek kurşunla vurmamızı emrederse emrini yerine getirelim mi yoksa getirmeyelim mi? Bilmelisiniz ki, biz göstericileri vurmazsak, kesinlikle öldürüleceğiz. Nasıl davranacağımızı bilmek için şer’i bir cevap istiyoruz. Hepimiz sizin ilminize güveniyoruz. En kısa zamanda cevap vermenizi rica ediyoruz. Teşekkürler."

Muhammed Said Ramazan El-Buti ise Suriyeli askerin bu sorusuna şu cevaı verdi:

"Fıkıh alimleri, haksız yere adam öldürmeye zorlanan kişinin, isteğini yerine getirmemesi halinde öldürüleceğini bilse dahi kendisini buna zorlayan kişinin istediğini yapması caiz olmadığını söylemişlerdir. Çünkü her iki cinayet de aynı derecede tehlikelidir. Öldürmeye zorlanan kişinin kendi hayatını kendisi gibi suçsuz başka bir kişinin hayatından üstün görmesi caiz değildir."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme