Batı Sahra Cumhuriyeti hakkında bilgiler

Ülkeler
Batı Sahra Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler… Batı Sahra Cumhuriyeti nüfusu kaçtır? Batı Sahra cumhuriyetini para birimi nedir? Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti hakkında bilgiler… Batı ...
EMOJİLE

Batı Sahra Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler… Batı Sahra Cumhuriyeti nüfusu kaçtır? Batı Sahra cumhuriyetini para birimi nedir? Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti hakkında bilgiler… Batı Sahra Sorunu hakkında bilgiler… Detaylar haberimizde…

 

ÜLKE ADI Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti
BAŞKENTİ Layun
YÜZ ÖLÇÜMÜ 266.000 km²
NÜFUS 502.000
DİL Arapça
YÖNETİM BİÇİMİ Aşiretler Birliği
KURULUŞ TARİHİ 14 Kasım 1975

 

 

Batı Sahra Cumhuriyeti, Afrika’nın kuzeybatısında yer alır. Batıda Atlas Okyanusuna kıyısı vardır. Kuzeyde Fas ve Cezayir ülkeleri, güneyde ise Moritanya vardır.

Batı Sahra Cumhuriyeti, 1976’da İspanya’dan ayrılmıştır. Ancak sahra bölgesi Fas tarafından hak iddia edilerek fiilen yönetilmektedir. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti hak iddia ettiği toprakların sadece yüzde 20 veya yüzde 25’ini kontrolü altında tutmaktadır. Bu bölgelerde Fas ilhakı reddedilmektedir. Batı Sahra’nın büyük bir bölümü Fas’ın kontrolü altındadır.

Sahra bölgesi çoğunlukla kurak çöllerden oluşmaktadır. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti yönetimi altındaki bölgeler ile Fas yönetimi altındaki bölgeler Fas tarafından inşa edilen ve Fas Duvarı olarak adlandırılan 2.700 km uzunluğundaki duvar ile ikiye ayrılmış konumdadır.

Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti’nin devlet statüsü ve bağımsızlığı günümüzde hâlâ tartışılmaktadır. Fas’tan ayrılması için referandum yapılmak istense de uygulamaya geçirilememiştir. 2014 yılı itibariyle Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti, 85 ülke tarafından tanınmaktadır. Bu 85 ülkeden 40’ı ilişkilerini geri çekmiş veya dondurmuştur. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmese de, Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti Afrika Birliği’nde tam üyelik yapmaktadır. Öte yandan Fas’ın Batı Sahra iddiası Arap Birliği tarafından desteklenmektedir.

Batı Sahra Cumhuriyeti’nin yüz ölçümü 266.000 km²’dir. Toplam tahminin nüfusu 502.000’dir. Başkent Laayoune (Al Ayun) nüfusun en yoğun olduğu bölgedir.  Ülkenin asıl adı Batı Sahralılar Sahravi olarak bilinmektedir. Bölgede Arapça ve İspanyolca konuşulur. Para birimi Cezayir Dinarıdır. Bu ülkenin su kaynakları oldukça azdır. Nüfusun büyük kısmı göçebe olarak yaşamakta  ve geçimini hayvan besiciliği yaparak sağlamaktadır. Doğal kaynak olarak fosfat madenleri bulunmaktadır.