Toplum

GSS borç sogrulama nasıl yapılır

GSS 2012 yılında çıkarılan karar ile muhtaç olan TC vatandaşlarının yaşlılıklarına kadar sağlık güvencesinden faydalandırmak için oluşturulan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında vatandaşlar, aylık öngörülen tutar ile ödeme gerçekleştirerek..

GSS borç sogrulama nasıl yapılır

GSS 2012 yılında çıkarılan karar ile muhtaç olan TC vatandaşlarının yaşlılıklarına kadar sağlık güvencesinden faydalandırmak için oluşturulan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında vatandaşlar, aylık öngörülen tutar ile ödeme gerçekleştirerek sağlık haklarından faydalanabilmektedir. Daha öncesinde GSS ödemesi her kişi için ayrı ödenmekte ve yalnızca kendisi sağlık haklarından faydalanabilmekteydi ancak; 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle bu durum değişti. Alınan yeni karar ile aile fertlerinden birinin GSS ödemesi yapması durumunda, tüm aile fertleri sağlık haklarından faydalanabilmektedir.

GSS Borç Sorgulama

Vatandaşlar sorgulamalarını E Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

E Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan vatandaşlar öncelikle SGK sayfasına giriş yapmalı, bu menüden de GSS alt sayfasını seçmelidir.

GSS altsayfasına geçiş yapan vatandaşlar geçmişten bugüne tüm GSS dökümünü görüntüleyebilmektedir.

 GSS ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirildiğinden dolayı, Ziraat Bankası ATM’lerine GSS ödeme menüsünden TC Kimlik numarası girilerek de sorgulama gerçekleştirilebilmektedir.

E Devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu.  Linkine tıklayarak sorgulama gerçekleştirebilmektedir.

GSS Ödemesi Ne Kadar 2017

Asgari ücretin %3’ü olarak ödemesi sağlanan GSS, 2017 yılında 53,32 TL üzerinden ödenmektedir. Daha önce 3 ayrı ücret olarak belirlenen GSS için artık aile fertlerinden birinin 53,32 TL ödeme gerçekleştirmesi durumunda tüm aile sağlık haklarından yararlanabilmektedir.

Bu sistemin gelmesi ile birlikte artık gelir testi uygulaması da yapılmamaktadır. Gelir testine gitmeyen, geçmiş dönemden borcu biriken kişilerin de borçları da ortadan kalktı. Hatta silinen borçlardan sonra vatandaşın halen borcu buluyorsa bu borçlar 12 taksite bölünmekte ve ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır.

Gelir Testi

Gelir testi zorunluluğu da yeni karar ile tamamen ortadan kaldırılmıştı ancak; aylık 597 TL’nin altında geliri bulunan kişiler için hala gelir testi uygulaması yapılmaktadır. Vatandaşlar gelir testine tabi tutulduklarında aylık 597 TL’nin altında bir tutar ile karşılaşılıyorsa bu vatandaşlara ait tüm sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor.

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle GSS Kapsamına Girenler

GSS kapsamında olan kişiler muhtaç olan, herhangi bir işte çalışmayan ve aylık geliri bulunmayan kişilerdir.

 Eşlerden birinin sigortalı bir işte çalışıyor olması durumunda diğer eşin GSS ödemesi yapmasına gerek yoktur.

 Eskiden kadınlar için GSS ödemesi bulunmamaktaydı ancak; yeni karar ile işten çıkan ya da çıkarılan kadınların da sigortasız oldukları dönemde eşleri çalışmıyorsa GSS ödemesi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 E Devlet ve Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden sorgulamalar gerçekleştirilerek ödemeler sağlanabilmektedir.

 Aylık 597 TL altında gelir grubunda olan ve gelir testine tabi tutulan kişiler GSS prim ödemesi gerçekleştirmeyecek olup bu kişilerin sağlık giderlerinin tamamı devlet tarafından karşılanacaktır.

GSS için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakta olup geliri olmayan tüm TC vatandaşları bu haklardan faydalanabilmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/gss-borc-sorgulama/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL