Voleybol Terimleri

Voleybol
Voleybol oyununda kullanılan terimler hakkında bilgiler
EMOJİLE

Voleybol-Smaç: File üzerinden, havada sert bir vuruşla topun rakip yarı alana atılmasıdır.

Pasör: Smaçörlere top dağıtır, hücum pası verir.

Pasör Çaprazı : Pasör, servise geçtiğinde onun yerini alan kişidir.

Smaçör : Uzun pasla hücum eden ileri hat oyuncusuna denir.

VOLEYBOL OYUN KURALLARI NELERDİR?

Libero : Savunma hattı oyuncusudur. Bir vuruşu tamamlayamaz, servis atamaz ve blok yapamaz. farklı renk forma giyer.

Set : Maçın bölümleridir. Hangi takım 25 sayıya önce ulaşırsa seti kazanır. 5. Set oynanırsa bu sayı 15’tir.

Set Sayısı : Bir takımın setlerde 24 ve üzerindeki sayılarda olması halinde servis atılması sırasındaki kullanılan sözcüktür.

Maç Sayısı : Daha önce 2 set kazanıp, önde olduğu setin son sayısını almak üzere olan takımın kullandığı servis esnasındaki terimdir.

Voleybol-Servis : Takımların kendi yarı sahalarının başlangıcındaki 9 metrelik çizgi üzerinden topu rakip alana göndermek için, oyuna başlama vuruşudur.

Blok: Her iki takım oyuncularının file üzerinde zıplayıp rakipten gelen topu elleriyle karşılamasıdır.

Teknik Mola: İlk dört sette, önde olan takım 8. ve 16. sayıları aldığında 60 saniyelik maça teknik mola verilir.

Açı Kapatma (Closing preferred angle): Blok yapmakta olan oyuncuların yan yana gelememe durumunda görev aldıkları alanı kapatmak için uğraş vermeleri.

Açık Top (Deep Set ): Açık top oyun, fileden uzakta kurulur ve smaç hücum çizgisi yakınında gerçekleşecek şekilde tasarlanır. Bu kurgular, blok oyuncularının zamanlamasını bozmayı amaçlar.

Adam Adama Blok (Man to man block): Blokçuların birer hücumcuyu alarak birbirlerine yardım etmeden hücümcuya bire bir blok yapmaları durumu.

Adımlama (approaching): Smaç vuruşunun topa yanaşma tekniğinde ayakların yaptığı hareket.

Alan Savunması (Perimeter Defense): Arka hat defans oyuncularının, bitiş çizgisinden ve yan çizgilerden bir metre içerisi ile üç metre çizgisi arasında kalan alanda çalışması.

Altı-İki (Six-Two): Dört vurucu ve iki oyun kurucu kullanan altı oyunculu bir hücum yöntemi. Oyun kurucular ön hatta olduklarında vurucu, arka hatta olduklarında pasördür.

Arka Dublaj (Back coverage): Sahanın gerisinde kalarak arka alana gelecek topları bekleme.

Plase (Dink): Topa yavaşça vurulmasıdır; genellikle bloğun yanından veya üstünden aşırtılır. Ayrıca, topu filenin yakınında, defanstaki bir açığa doğru başarıyla göndermek anlamına gelir.

Pozisyon Hatası (Position fault): Servis atılırken veya servis karşılanırken hakem işaretini vermeden oyuncuların birbirlerinin önüne, sağına ve soluna geçiş yapmaları.

Parmak Pas: Yüksekten gelen topu, takım arkadaşına pas kaldırmak için kullanılan topa vuruş şekli.

Manşet: Top, parmak pas vuramayacak kadar alçak olursa, elleri birleeştirip kolları gergin tutarakkullanılan savunma biçimi.

Smaç: Kaldırılan pasa adım alarak iki veya dört numarada bulunan oyuncuların hücum için kullanılan topa vurma biçimi.o

Oyuncuların mevkiileri

Pasör: Smaçörlere pas çıkartan, servis karşılandıktan sonra genellikle ikinci topu alan oyuncudur.

 Pasör çaprazı: Pasör servise geçtiğinde öne gelen ve genellikle uzun pasla hücum eden oyuncudur. 2 numara oyuncusu da denilebilir. Bu oyuncu 4-3 taktiğinde görev alır.

Smaçör: Hücum yapan oyunculardır, sahanın önünde bu görevde, 2 ve 4 numarada iki oyuncu bulunur.

Orta adamı: 3 numarada oynayan ve kısa, kurşun, arkaya dolanarak tek seferde vurulan paslarla hucüm eden elemanlara denir. Bu görevde 2 oyuncu sahada yer alır. Birisi servise geçtiğinde çaprazındaki öne geçer, bu nedenle 3 numaralı bölge sürekli hücum bölgesidir.

Libero: Oyunun en arkasında duran savunma oyuncusudur. 7 numaralı oyuncudur. Servis atamaz, blok yapamaz, smaç vuramaz. 3 m içinde hücum yapamaz, geriden zıplamadan hücum yapabilir. Takımdan farklı renkte (genellikle zıt renk) forma giyer. Formasında adının yanında ‘L’ harfi bulunur.

Pas Çeşitleri

Kısa pas: 3 numara oyuncularına atılan pastır, hızlı hücumu sağlar ve karşı takımı savunması yerine yerleşmeden yakalama amacı taşır. Yüksekliği ve zamanlamasına göre; 3 numara oyuncusu, top pasöre ulaşmadan önce hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda havada olur, pasör topu oyuncunun eline atmak zorunda değildir.

Uzun pas: Genellikle 4 ve 2 numara oyunculara atılan yüksek pastır.

Geç Kısa Pas: 3 numara oyuncusu, topu almaya çalışır.

Kurşun pas: 4 ve 2 numara oyuncularının hücumlarını hızlandırmak amacıyla atılan, file köşelerine doğru ve fileye paralel olarak atılan pastır.

Normal pas: 3 numara oyuncusu, top pasöre giderken hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda zıplar, topla en yüksek noktada buluşup topa vurur.