Oscarlarını Ne Yapıyorlar?

Oyuncular
İmkansızı başardınız ve Oscar’ı kaptınız, peki onu nereye koyacak, nerede sergileyecek veya saklayacaksınız? Uğruna adeta ölünüp ölünüp dirilinen bu ödülü kazandıktan sonra ona bebeğiymiş gibi d...
EMOJİLE

İmkansızı başardınız ve Oscar’ı kaptınız, peki onu nereye koyacak, nerede sergileyecek veya saklayacaksınız? Uğruna adeta ölünüp ölünüp dirilinen bu ödülü kazandıktan sonra ona bebeğiymiş gibi davranan film yıldızları da var, her gün değiştirdiği çamaşırlarından farksız gören de…

Zaman gazetesinden Burçin Yalçın’ın haberine göre, Oscar’ını buzdolabında saklayan var, düşünün. Ya da banyosunda… (Jodie Foster banyoda duran iki Oscar’ının diplerinden paslanmaya başladığından dem vurmuştu bir ara; 14 ayar olanlar ona denk gelmiş demek ki!) Neyse, pek çok Oscar sahibi şahsiyetin bu ödülü nerede sakladıklarına veya sergilediklerine göz attık.

Russell Crowe (Gladyatör, 2001): Eğer dalga geçmiyorsa, Crowe heykelini Avustralya’daki çiftliğinin kümesine koyduğunu söylemişti. Herhalde tavuklarına daha iri yumurtlamaları konusunda ilham versin diye…

Timothy Hutton (Ordinary People / Sıradan İnsanlar, 1981): Yakın zamanda USA Today’e verdiği söyleşide şöyle buyurmuştu: "Beş yıl önce kız kardeşimle New York’taki evimde parti veriyorduk. Heykeli aldı buzdolabına koydu. İnsanlar dolaba gidip içecek bir şey aldıklarında bunun hoş bir şaka olacağını düşünmüştü. Hâlâ orada duruyor."

Dustin Hoffman (Kramer Kramer’e Karşı, 1980 ve "Yağmur Adam", 1989): InStyle dergisine verdiği söyleşideki beyanı: "Eskiden Oscar’larımı gözlerden uzak tutardım. Ama artık çalışma odamdaki şömine rafında duruyorlar. Fikrimi ne değiştirdi derseniz… Muhtemelen yıllardır aldığım terapiler…"

Morgan Freeman (Milyonluk Bebek, 2005): 1988’de evini inşa ettirirken, ustalardan biri bir ödül vitrini yapmak istemiş. Vitrinin en üst rafına da "Park Yasak: Yalnızca Oscar’a!" yazılı akrilik bir tabela koymuş. Aktör gecikmeli Oscar’ına kavuşunca heykelin yeri çoktan hazırmış anlayacağınız!

Catherine Zeta-Jones (Chicago, 2003): Aktrisin heykeli uzun bir tatilde. "Bermuda’daki yazlığımızda duruyor. Oralarda pek Oscar olmaz diye düşünmüştüm. Tabii her gelen fotoğraf çektirmek istiyor."

Juliette Binoche (İngiliz Hasta, 1997): Heykelinin sonu en hazin olan da Fransız aktris. Eve getirir getirmez kurcalamaya başlayan küçük oğlu koskoca Oscar’ın altın kaplamasını kısa sürede epeyce kazımayı nasılsa becermiş!

Gwyneth Paltrow (Aşık Shakespeare, 1998): Bir İskoç gazetesine, Oscar’ını bir depoya kaldırdığını söylemişti: "O şeyi evimde istemiyorum. Beni korkutuyor!"

Tilda Swinton (Michael Clayton / Avukat, 2008): Ödül kabul konuşmasında söz verdiği gibi, Oscar’ını menajerine vermiş!

Angeline Jolie (Girl, Interrupted, 2000): "Kazandığımdan beri görmedim. Ödülleri pek yakınımda tutmuyorum çünkü bence böylesi daha iyi." Jolie’nin Oscar’ı 2007’de ölen annesinde duruyordu.

Marlon Brando: (Rıhtımlar Üzerinde, 1954; Baba, 1972): Biliyorsunuz, "Baba"yla kazandığı Oscar’ı almaya gitmediği gibi ödülü kabul için yerine yarı çıplak bir Kızılderiliyi göndermesi meşhur hikayedir. Otobiyografisinde "Rıhtımlar Üzerinde"yle kazandığı ilk heykelin ise nerede olduğuna dair hiçbir fikri olmadığını yazmıştı.

Whoopie Goldberg (Ghost / Hayalet, 1991): 2001’de temizlensin diye UPS’le kargoya verildikten sonra heykel kayboldu; büyük ihtimalle çalındı. Sonra güney Kaliforniya’daki Ontario Havaalanı’ndaki bir çöp kutusunda bulundu. UPS, heykelciği aktrise vermesi için Akademi’ye gönderdi.

William Hurt (Örümcek Kadının Öpücüğü, 1986): Aktör 2005’te evini taşırken Oscar’ı kayboldu. Bir daha da bulunamadı.

Olympia Dukakis (Moonstruck / Ay Çarpması, 1988): Ödülü kazandıktan yalnızca iki gün sonra evine giren hırsızlar yalnızca Oscar Amca’yı cebe atarak kayıplara karıştılar. Dukakis, Akademi’den yenisini istedi.

Nick Park (Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı, 2005): O yıl en iyi animasyon ödülünü alan filmin yaratıcısı olan Park, kazandıkları Oscar’ı şirketi Aardman Animations’ın kantinine koydurmuş. "Bu ödül yalnızca benim değil, hepimizin!"