Oscar Ona Ters Ama…

Oyuncular
Los Angeles’daki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Fransız Yeni Dalga Akımı‘nın en önemli üyelerinden biri olan Jean-Luc Godard‘a, tüm meslek yaşamının onuruna kasımda Oscar ö...
EMOJİLE

Los Angeles’daki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Fransız Yeni Dalga Akımı‘nın en önemli üyelerinden biri olan Jean-Luc Godard‘a, tüm meslek yaşamının onuruna kasımda Oscar ödülü verileceğini açıkladı.

Akademi, bu tür törenlere katılmayı pek tercih etmeyen Godard’ın ödülünü almak üzere Los Angeles’a gelip gelmeyeceğinin bilinmediğini belirtti.

Oscar Onur Ödülleri’nin 13 Kasım’da Hollywood’da verileceği bildirildi. Akademi, 2009’dan bu yana onur ödüllerini Oscar ödül töreni sırasında değil, televizyonda yayımlanmayan ayrı bir törenle, Hollywood’daki Kodak Tiyatro Salonu‘nda veriyor.

Yen Dalga döneminde, o dönemin önde gelen felsefi görüşlerini, özellikle varoluşçuluk üzerine inşa edilmiş sinema tezlerini temel alan Godard, filmlerinde iletişim kopukluğu içindeki modern insanın farklı yaşam biçimlerini, akıldışı sosyal sistemleri, politik tartışma ve olayları konu aldı.

Sinema eleştirmenliğinden gelen, ana akım dışında bir sinema dili yaratan ve sosyalist olduğunu her fırsatta dile getiren Godard ‘Serseri Aşıklar/ A Bout de Souffle’, ‘Haftasonu/ Weekend’, ‘Bir Artı Bir/ One Plus One’ gibi sinema tarihinin unutulmaz filmlerine imza attı.

Üretmeye hala devam eden, 2000’lerde ‘Aşka Övgü’ ve ‘Müziğimiz’i çeken ve sinemasından asla taviz vermeyen Godard, son olarak bu sene ‘Sosyalizm’ adlı filmi yönetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme