Oscar İçin Geri Sayım Başladı

Oyuncular
PricewaterhouseCoopers (PwC) yetkililerinin, bu yıl 81. kez verilecek olan Oscar ödülleri için 75. kez Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ın (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) oy...
EMOJİLE

PricewaterhouseCoopers (PwC) yetkililerinin, bu yıl 81. kez verilecek olan Oscar ödülleri için 75. kez Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ın (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) oy sayım işlemini yürüttüğü bildirildi.

PwC tarafından yapılan yazılı açıklamada, sayım işlemini yöneten Brad Oltmanns ve Rick Rosas’ın 22 Şubat Pazar gecesi tüm dünyada canlı yayınlanacak Akademi Ödül Törenine kadar sonuçları bilen ”yegane 2 kişi” olacağı kaydedildi.

Akademi Ödülleri oy sayım projesinde 75 yıl boyunca yalnızca 12 şirket yöneticisinin yer alma ayrıcalığına sahip olabildiği ifade edilen açıklamada, sonuçları PwC’ye teslim ettiklerini belirten Akademi Başkanı Sid Ganis’in şu ifadelerine yer verildi:

”PricewaterhouseCoopers, bunca yıldır Akademi Ödülleri oylama işlemini güven ve bütünlük içinde, aynı geleneği sürdürerek gerçekleştirmektedir. Bu uzun süreli ve sağlam işbirliğimizin daha çok uzun yıllar devam edeceğinden eminiz.”

PwC Los Angeles Yönetici Ortağı Oltmanns da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Akademi adına Oscar oylama sürecini yürütmelerinin 75. yılını kutlamaları nedeniyle bu yılki ödüllerin kendileri için özel bir anlamı olduğunu belirtti.

Oy sayım sürecini 8 yıldır yönettiği dile getirilen PwC Eğlence ve Medya Sektöründen Sorumlu Vergi Ortağı Rick Rosas’ın ise oy sayım süreci hakkında şunları söylediği ifade edildi:

”Teknolojideki büyük gelişmelere rağmen oy sayım sistemini asla değiştirmedik. 75 yıldır, temelinde elle sayım olan bir sistemle oyları sayıyoruz. Akademi için doğru ve güvenilir sonuçları sunarken bu önemli sırları korumadaki yüzde 100 etkin yaklaşımımızdan hiçbir zaman taviz vermedik. Yıllardır süregelen bu geleneğin bir parçası olmaktan gurur duymaktayım.”

OYLARIN SAYIM SÜRECİ

Açıklamaya göre, oy sayma işlemi 75 yıldır aynı şekilde ve hiçbir güvenlik ihmali olmadan gerçekleştiriliyor. Güvenliğin tam olarak sağlanması için Oltmanns ve Rosas, sayım işlemi için kimsenin bilmediği bir mekanda çalışan ”ağzı sıkı” bir grup PwC denetçisine liderlik ediyor.

Oy verme yetkisi olan Akademi üyelerine gönderilen aday oy pusulaları, üyeler tarafından doldurulup geri toplandıktan sonra oy sayımından sorumlu PwC ortakları tarafından tek tek elle sayılıyor ve sonuçlar Akademi kurallarına göre bir çizelge içinde düzenleniyor.

Sonuçlar ödül töreninin yapılacağı güne kadar mühürlü iki set zarf içinde bir kasada kilit altında tutulurken, güvenlik önlemi olarak ödülleri kazananların isimlerinin bulunduğu zarflar, PwC ortakları tarafından törenin yapılacağı salona farklı ve gizli iki ayrı güzergahtan getiriliyor.

Ayrıca PwC ortakları zarfların çalınma olasılığına karşı bir önlem olarak, her kategoride kazananların isimlerini tek tek ezberliyorlar. Oscar kazananların kimlikleri, canlı yayında açıklanana kadar gizli tutuluyor. Kesin sonuçlar 17 Şubat’ta belli olacak.

Açıklamaya göre, 75 yıldır PwC ekipleri tarafından sayılan oyların sayısı 440 bini, 1941’den bugüne kadar uygulanan sistemde ödül kazanan isimlerinin saklandığı zarf sayısı da 2 bin 500’ü aşmış durumda. PwC ekipleri, oyları saymak için 75 yılda bin 700 saat harcadı.