Ödülü Kim Alacak?

Oyuncular
Heath Ledger, geçen yıl 28 yaşında hayatını kaybetmişti. The Dark Knigh’taki Joker rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmesi ve tek varisinin üç yaşındaki kızı olması, ...
EMOJİLE

Heath Ledger, geçen yıl 28 yaşında hayatını kaybetmişti. The Dark Knigh’taki Joker rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmesi ve tek varisinin üç yaşındaki kızı olması, Akademi’yi 80 yıllık Oscar tarihindeki en çetrefilli durumla karşı karşıya bıraktı. Eğer Pazar gecesi düzenlenecek Oscar törenlerinde Heath Ledger en iyi yardımcı erkek oyuncu seçilirse, heykelciği üç yaşındaki kızı Matilda Rose alacak ama 18 yaşını doldurduğunda ve bir kontrat imzalamak şartıyla.  

Akademi geleneklerine, eğer ölmüş bir kişi ödül kazanmışsa, ödülü o kişinin eşi alıyor. Eğer hayatta bir eşi yoksa da ödülü en büyük çocuğu alıyor. Heath Ledger ölmeden önce resmen evli değildi ve Matilda Rose onun tek çocuğu. Bu konuda akademi gelenekleri bir engel çıkarıyor çünkü Oscar’a aday gösterilenler, eğer kazandıkları heykeli satmak isterlerse, öncelikle 1 dolar karşılığında Oscar heykeli’ni Akademi’ye satacaklarına dair bir kontrat imzalıyorlar. Bu Oscar’ların ikinci ellere düşmesini engellemek için koyduğu bir karar. Ancak Heath Ledger’ın tek varisi olan Matilda, reşit olmadığı için bu anlaşmayı imzalayamıyor.

DURUM KARIŞIK

Akademi’nin yetkili yöneticisi Bruce Davis durumu şöyle açıklıyor: “Durum biraz karmaşık çünkü cevap arayan iki soru var. İlk olarak, kazanması durumunda sahnede ödülü kimin kabul edeceğe karar vermemiz gerekiyor. Sonra da heykelin sahibinin kim olacağının yetkisini karara bağlamalıyız.
 
Bizim açımızdan birisinin kontratı imzalaması gerekiyor ve üç yaşındaki bir çocuk bunu yapamaz. Ayrıca bir çocuğun 18 yaşını doldurduğunda yapabileceği bir iş için çocuğu zorlama anlamına gelecek bir belgeyi de ebeveyni imzalayamaz. Böyle bir yasanın olduğunu konuyu incelemeden önce bilmiyordum ama bu iyi bir yasa.”

Heath Ledger’in Avustralya’daki ailesi ile konuştuktan sonra Akademi’nin getirdiği çözümü Davis şöyle açıklıyor; “Eğer Heath Ledger ödülü kazanırsa, Matilda 18 yaşına gelene kadar, annesi Michelle Williams heykelciği kızı için saklayacak. Matilda 18 yaşına geldiğinde heykeli sahip olabilmek için şart olan kontratı imzalayabilir ya da bunu yapmak istemezse heykel bize geri döner.

KONUŞMAYI KİM YAPACAK

Ödülü gece kimin kabul edeceği ve Ledger için konuşmayı kimin yapacağına gelince; Oscar Gecesi’nin yapımcıları Laurance Mark ve Bill Condon bunu şimdilik açıklamıyorlar. Bruce Davis bu konuda şu kadarını söylüyor: “sanatçının bir yakını ya da aday gösterilmiş ve onun adına konuşabilecek başka bir sanatçı ödülü kabul edebilir.”

HAYATTA OLMAYAN TEK ADAY LEDGER DEĞİL

Heath Ledger, bu yıl ödüle aday gösterilen ve hayatta olmayan tek isim değil. En iyi film kategorisinde aday gösterilen The Reader’ın yapımcılarından Sydney Pollack ve Anthony Minghella geçen sene yaşamlarını yitirdiler. Eğer ödül kazanırsa, filmin diğer yapımcıları Donna Gigliotti ve Redmond Morris, onlar adına ödülü kabul edecekler ve heykelciği eşlerine teslim edecekler.

ÇOCUKLARA OSCAR VERİLMİŞTİ

Matilda Rose Ledger’in reşit olmamasından dolayı yaşanan durumun benzerleri de daha önce yaşanmıştı. 1973 yılında Papper Moon ile en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanan Tatum O’Neil o yıl 10 yaşındaydı. Aynı ödüle1994 yılında da Piano’daki performansı ile layık görülen Anna Paquin ise 11 yaşındaydı.

Davis bu durumda ödülü hak kazananlara Oscar Heykelciğini verdiklerini ve reşit olduklarında da kontratı imzalayıp imzalamayacaklarını sorduklarını söylüyor.

“Bunun her zaman böyle olduğunu söylemek istedim” diyor Davis “ama her seferinde bu çemberi tamamlayamayabiliyoruz.”

Bir şaka değişle her şey her zaman Akademi’nin kontrolünde olmayabiliyor sorununa da şöyle cevap veriyor: “Herhangi bir sorun beklemiyorum. Ama gerçekte, evet”