Javier Bardem’den Korsana Geçit Yok!

Oyuncular
Oscarlı oyuncu Javier Bardem, dünya hükümetlerine bir anti-korsanlık antlaşması yapılarak oyuncuların haklarının korunmasını yönünde çağrıda bulundu.   Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) son z...
EMOJİLE

Oscarlı oyuncu Javier Bardem, dünya hükümetlerine bir anti-korsanlık antlaşması yapılarak oyuncuların haklarının korunmasını yönünde çağrıda bulundu.
 
Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) son zamanlarda, Internet üzerinden yasadışı indirmelere karşı tıpkı müzisyenlerin ve senaristlerin haklarının korunmasına yönelik uyguladığı yaptırımların benzerini oyuncular için de uygulamaya çalışıyor.

Cenevre’de bu konuda bilinç aşılamak için başlatılan görüşmelerde konuşan Bardem, film korsanlığının ve televizyonun tüm dünyadaki oyuncuların yaşamları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu belirtti.
 
"Oyuncuların %90’ı kiralarını, faturalarını ödemekte hatta karınlarını doyurmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor" diyen Bardem, oyuncuların yaptıkları işin karşılığını almalarının önemini vurguladı.
 
Asla Internet’ten korsan bir film veya şarkı indirmediğini söyleyen Bardem, bunun altında ekonomik sebeplerin yattığını bilmesine rağmen sonucun hala hırsızlık olduğunu söyledi ve bunu bir mağazaya girip, ürünlerin parasını ödemeden alıp kaçmaya benzetti.

"Bunu yapan insanların düşünce yapısına göre korsanlığın bir zararı yok, çünkü onlar özel jeti olan bir oyuncuya zarar verdiklerini düşünüyorlar. Hâlbuki bu yanlış. Onlar bu insanların arkasındaki insanlara zarar veriyorlar" dedi.
 
Henüz oyuncuların hakları konusunda geliştirmelerin yapılmadığına da dikkat çeken Bardem, "İzlediğiniz filmin senaristinin hakları korunuyor, müzisyeninin hakları koruyor, bestecisinin hakları korunuyor. Ama oyuncusunun hakları korunmuyor" diyerek bu konuda yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme