Yabancı Filmlerin Haftası

Filmler
Bu hafta vizyonda dört yeni film var. Peşinde Ölüm Var, Kore usulü korku filmi… Aşk Uğruna bir adamın karısı uğruna giriştiği gerilimli bir serüvene odaklı… Körlük, toplumsal olarak kör ...
EMOJİLE

Bu hafta vizyonda dört yeni film var. Peşinde Ölüm Var, Kore usulü korku filmi… Aşk Uğruna bir adamın karısı uğruna giriştiği gerilimli bir serüvene odaklı… Körlük, toplumsal olarak kör olmanın handikapları üzerine… Terminatör: Kurtuluş, kıyamet sonrası bir ortama sokuyor yine bizi…

TERMİNATÖR: KURTULUŞ (TERMINATOR: SALVATION)

Özel efektleri ve etkileyici aksiyon sahneleriyle öne çıkan "Terminatör: Kurtuluş – Terminator Salvation” vizyona girdi. Bilim kurgu efsanesi Terminator serisinin dördüncü halkası, hiç şüphesiz 2009 yazının en iddialı yapımlarından. Arnold Schwarzenegger’in rol almadığı ilk Terminator filmi olan Salvation ya da Türkçe adıyla Kurtuluş 2000 yılında Çarli’nin Melekleri filmini sinemaya uyarlayan yönetmen McG’nin imzasını taşıyor. Serinin çok beklenen ve kıyamet sonrası 2018 yılında geçen yeni bölümünde ”John Connor”u Christian Bale canlandırıyor. Fimde Bale’e, Anton Yelchin, Bryce Dallas Howard, Moon Bloodgood, Sam Worthington ve Helena Bonham Carter eşlik ettiği filmin senaryosunu John Brancato, Michael Ferris, Jonathan Nolan, Gale Anne Hurd, Anthony Zuiker ve James Cameron yazdı.

Makinelerin dünyada kontrolü ele geçirdiği 2018 yılında, bir grup insanın Skynet ve ordularına karşı direnişini anlatan filmde olaylar kısaca şöyle gelişiyor:

”Direnişi örgütleyen John Connor’ın bu savaşı kazanabileceğine olan inancı Marcus Wright isminde bir yabancının ortaya çıkmasıyla sarsılıyor. En son bir hapishane hücresinde olduğunu hatırlayan Marcus’un gelecekten mi yoksa geçmişten mi geldiği sorusuyla karşı karşıya kalıyor. İkili, Skynet’in insanoğlunu tamamen ortadan kaldırabilecek son saldırısını engellemek amacıyla, Skynet’in operasyonlarının yapıldığı üsse doğru yola çıkıyorlar.”

 KÖRLÜK (BLINDNESS)

Gerilim ile romantizm ve dramı birleştiren ”Körlük – Blindness” seyirci karşısına çıktı.  2008 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olan Körlük, dünyaca ünlü Nobelli yazar Jose Saramago’nun  romanından beyazperdeye uyarlandı. Portekizli yazarın 1995 yılında yazdığı romanı sinemaya uyarlayan isim ise ”Tanrı Kent” ile çok iyi eleştiriler almış ve en iyi yönetmen dalında Oscar adayı olmuş Brezilyalı sinemacı Fernando Meirelles.

Perdenin, bir şehirde, ne olduğu anlaşılamayan bulaşıcı bir körlük salgınının başlamasıyla açıldığı filmin konusu şöyle:

Adı bilinmeyen bir şehirde, ne olduğu anlaşılamayan bulaşıcı bir körlük salgını başlar. "beyaz körlük" olarak tabir edilen bu durumdan etkilenmeyen tek kişi bir göz doktorunun karısıdır. Yavaş yavaş herkesi etkisi altına almaya başlayan bu salgının yayılışını ve yaşanan kaos ortamını canlı canlı gören doktorun karısı, kendisini ve ailesini bu zor durumdan kurtarmaya çalışır.

Filmde Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover ve Gael Garcia Bernal performanslarını sergiliyor.

AŞK UĞRUNA (POUR ELLE – ANYTHING FOR HER)

Pour Elle  ya da Türkçe vizyon adıyla Aşk Uğruna  beklenmedik bir şekilde hayatları alt üst olan evli bir çiftin yaşadıklarını anlatıyor.

Lisa ve Julien’in mutlu bir evlilikleri vardır ve oğulları Oscar ile birlikte Fransa’da şehrin civarında bir evde huzurlu ve sakin bir hayat yaşamaktadırlar. Ama bir sabah hayatları büyük bir sarsıntıya uğrar; olayla hiç bir ilişkisi olmamasına rağmen polis Lisa’yı cinayet suçu iddiasıyla tutuklar. 20 yıl hapis cezasına mahkum edilir. Ama Julien karısının suçsuz olduğuna inanmaktadır ve onu bu durumdan kurtarmak için elinden gelen herşeyi yapacaktır.

Fred Cavaye’nin  imzasını taşıyan filmde Vincent Lindon, Diane Kruger, Lancelot Roch ile Olivier Marchal başrollerde.

PEŞİNDE ÖLÜM VAR (DU SARAM YIDA – SOMEONE BEHIND YOU – VOICES)

Ölüm Var (Du Saram Yida – Someone Behind You – Voices) gösterime girdi. Ki-Hwan Oh’un yönettiği filmde Yoon Jin-Seo, Lee Ki-Woo, Park Ki-Wong ile Kim So-Eun rol alıyor.

Genç bir kız, ailesinden bir çok kişiyi ve arkadaşlarını hayal edilemeyecek kadar acımasız yöntemle öldüren bir “lânet” tarafından izlenmektedir. Genç kız, lânet tarafından kurban edilmeden önce bu canice gizem ardındaki sırrı bulmaya çalışmaktadır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme