Oscar’ı Alırsa Tarihe Geçecek!

Filmler
Oscar ödülleri… Sinemanın en şatafatlı, en çok merak edilen ve en etkili ödülleri… 81 yıldır dağıtılan Oscar‘da hiçbir kadın yönetmenin ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne ulaşamam...
EMOJİLE

Oscar ödülleri… Sinemanın en şatafatlı, en çok merak edilen ve en etkili ödülleri… 81 yıldır dağıtılan Oscar‘da hiçbir kadın yönetmenin ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne ulaşamaması ise Akademi tarihinin istatistik açıdan en önemli verisi.

Henüz 2010 yılının Oscar adayları belli olmasa da Altın Küre adaylarının açıklanması ve eleştirmenlerin yorumlarıyla birlikte senenin öne çıkan filmleri de belli oldu.

Bu senenin en büyük favorilerinden biri ise Kathryn Bigelow. Yani yine bir kadın yönetmen Oscar‘ın güçlü adayları arasında yer alıyor ama aday olsa bile ödülü alamayacağı düşünülüyor.

Çünkü 81 yılda sadece üç kadın Oscar’a aday gösterildi. 1976’da ‘Seven Beauties’ ile Lina Wertmüller, 1993’te ‘The Piano’ ile Jane Campion ve 2003’te ‘Bir Konuşabilse’ ile Sofia Coppola. Ama ne yazıkki hiçbiri ödüle ulaşamadı ve kadın yönetmenlerin makus tarihini değiştiremedi.

Şimdi sıra Bigelow’da… Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği tarafından ‘Yılın En İyi Filmi’ seçilen ‘The Hurt Locker/ Ölümcül Tuzak’ ile Bigelow’un adaylığı kesin gibi dursa da ödüle uzanacağı konusunda aynı iyimserlik maalesef yok.

‘Ölümcül Tuzak’ta Irak’ta görev yapan seçilmiş askerlerden oluşturulmuş bomba imha ekibine yeni bir çavuş atanır. James Irak’ta girişilen sıcak çatışmalar sırasında ekibini tehlikeli bir kedi-fare oyununun içine atar. Kendisinin de diğerlerinden farklı olmadığını göstermek için giriştiği bu kanıtlama yarışında bir süre sonra kontrolünü kaybeder. Ekip hem kendi içlerindeki hem de dışarıdaki kaos ortamını yönetmek zorundadır.

Daha önce ‘Near Dark’, ‘Point Break/ Kırılma Noktası’ ve ‘Strange Days/ Tuhaf Günler’ gibi çok başarılı filmlere de imza atan Bigelow dışında, bu yıl öne çıkan diğer yönetmenler ise ‘Julia and Julia’ ile Nora Ephron ve ‘Bright Star’ ile Jane Campion oldular.

Her sene Amerika’da gösterime giren filmlerin küçük bir kısmı kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor. Bu tamamen farklı bir konu olsa da aynı zamanda sinema endüstrisinin çoğu sektörde olduğu gibi hiç değişmediğini de gösteriyor.